Як згуртуємось сьогодні так будемо жити завтра

«Дорога в нікуди», під таким заголовком в районній газеті «Вісті Сосниччини» від 23 травня 2020 року вийшла стаття, в якій голова Авдіївської сільської ради Анатолій Адаменко, сільський голова села Шаболтасівки Андрій Ірха та ще ряд жителів цих сіл висловили свою думку, щодо вибору об’єднаної територіальної громади. На їх погляд Авдіївка і Шаболтасівка мають бути в Сосницькій ОТГ, а не в Понорницькій. Як мешканець Понорницької громади і депутат Чернігівської обласної ради хочу прокоментувати викладені в статті аргументи, на які посилаються дописувачі.

Почнемо з анотації, де сказано, що відстань з Авдіївки до Понорниці в сім кілометрів долати доводиться півтори години через неймовірні ямки на дорозі. Повністю згоден з такою аргументацією і, перефразовуючи заголовок статті, стверджую: дійсно дорога НІКУДИшня. А тепер факти, особисто мною перевірені. Напрямок, а не дорога з Авдіївки в сторону Понорниці в самій Авдіївці в 1,7 км звичайним автотранспортом я проїхав за 6 хвилин. Відрізок шляху від краю села до лісополоси, що розділяє Авдіївські та Понорницькі землі в 1,6 км подолав за 5 хвилин. На проїзд решти дороги, а це 3,7 км по Понорницькій території витратив 5 хвилин. Висновок: відстань у 3,3 км по Авдїівській території проїхав за 11 хвилин, дорогу від полоси по Понорницькій території до центру селища (3,7 км) – за 5 хвилин. Загалом на проїзд семи кілометрів затратив шістнадцять хвилин. Питання: чим, з ким і як треба їхати з Авдіївки до Понорниці півтори години, як стверджує у статті житель Авдіївки Олександр Остапенко. І причому тут Понорницька ОТГ, якщо на території Авдіївської сільської ради така НІКУДИшня дорога.

До речі, до недавнього часу цей відрізок автодороги обслуговувався саме Сосницьким автодором. Чому на сьогодні цей шлях в такому стані – питання до Авдіївської влади. Ця автодорога донедавна мала статус обласною значення. На сьогодні ж автотраса Холми – Авдіївка -Понорниця – Оболоння (Т 25-19) дорога державного значення, на капітальний ремонт якої заплановані відповідні державні кошти вже на 2021 рік. В поточному ж році буде проведено ямковий ремонт дороги Авдіївка – Понорниця за рахунок обласного бюджету.

Що ж до бюджету Понорницької громади. З 01.01.2021 року всі затверджені Кабінетом Міністрів ОТГ перейдуть на прямі міжбюджетні відносини. Такі відносини на сьогодні вже мають ті об’єднані громади, які своєчасно були створені у повному обсязі та у відповідності до затверджених перспективних планів. Там же, де об’єднання не проведено зовсім (як наприклад, у Новгород-Сіверському районі), або проведено частково (як у випадку з Понорицькою та ряду інших ОТО до завершення фінансового року всі сільські ради працюватимуть на своїх бюджетах. Станом на сьогодні і Понорниця, і Верба теж живуть на своїх бюджетах, але боргів по заробітній платі не мають, тим більше за півтора-два місяці, як каже Авдіївський сільський голова.

Що ж до відсутності у громаді бюджетоутворюючих підприємств, як знову ж стверджує СПІЛЬНИК Авдіївської громади, то аргументую, що до Коропського районного бюджету Понорниця перераховує лише ПДФО (податок з доходів фізичних осіб) більше 5 мільйонів грн. на рік. А після переходу з нового бюджетного року на нові міжбюджетні відносини в громадах залишатиметься така кількість місцевих надходжень, яка забезпечить необхідну спроможність ОТГ.

На сьогодні всі селищні структури (банк, магазини, аптеки, лікарня тощо) працюють у звичному режимі. А якщо І були деякі збої, то лише з відомих, так би мовити, коронавірусних причин.

Медичні заклади. 22.05.2020 року рішенням сесії Коропської районної ради весь лікарський майновий комплекс, який надає медичні послуги як первинного, так і вторинного рівня, передано на баланс Понорницької ОТГ. На разі не відомо, як далі проходитиме медична реформа як у нас, так і в державі в цілому. На даний же час медичні послуги надають три сімейні лікарі. Працює терапевтичне відділення на 10 ліжок (хоча цього замало, тому що зазвичай тут лікується до 20 пацієнтів), ренгенкабінет, надаються стоматологічні послуги, функціонує фізкабінет, лабораторія. Як окремий медичний підрозділ надає відповідні послуги стаціонарний пост екстренної медичної допомоги. При цьому послугами як наших трьох аптек, так і лікарні користуються не тільки жителі Понорниці, а й інших навколишніх сіл, включаючи авдіївчан та шаболтасівців. Особливо в цей короновірусний період, коли практично відсутні рейсові пасажирські перевезення. З відновленням руху пасажирського автотранспорту, до Понорниці і з Понорниці щодня можна доїхати приватною маршруткою, що їде з Мізина через Придеснянське, Покошичі, Шаболтасівку, Авдіївку, Понорницю і далі до Коропа, і в другій половині дня повертається зворотнім маршрутом.

Навчальні заклади. 170 учнів навчається у Понорницькій школі. Понад 50 дітей налічує Понорницький ДНЗ, всього ж у Понорницькій ОТГ в такому форматі, який вже офіційно затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України, налінується достатня кількість учнів шкіл, щоб створити не одну, а дві опорні школи – Понорницьку і Авдіївську у відповідності до положення про округ і опорний заклад освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №532 від 19 червня 2019 року. На разі розпочаті перемовини з обласним відділом освіти з цього питання і найближчим часом шкільна проблема теж почне вирішуватись у відповідності до вимог чинного законодавства. Тому вважаю безпідставним твердження вчителя з Авдіївки Олександра Куліша, який вважає, що двох опорних шкіл на відстані сім кілометрів не може бути: на все є відповідні нормативні < законодавчі положення та вимоги. Головне в цьому питанні – створити комфортні умови для отримання учнями належної освіти, не допустити безпідставного закриття навчальних закладів, скорочення робочих місць в галузі освіти. При цьому слід розуміти і пам’ятати, що діти – це наше завтра, наше майбутнє, в якому доживати нам, сьогоднішнім.

Не розумію позицію деяких керівників сільських громад щодо їх приєднання до Новгород-Сіверської ОТГ. Вже запізно діяти в цьому напрямку – є відповідне офіційне розпорядження Кабміну з приводу створення спроможних ОТГ. В тому числі і Понорницької.

Що ж до спроможності Понорницької ОТГ, в яку відповідно до розпорядження входять десять сільських рад з чисельністю населення понад вісім тисяч громадян і загальною площею понад 500 км2, то вона, спроможність, теж розраховується фахівцями та експертами відповідно до методичних рекомендацій щодо оцінки рівня спроможності територіальних громад, а не визначається на безпідставних припущеннях, на якій в статті посилається Шаболтасівський сільський голова Андрій Ірха.

І ще одна страшилка, яка останнім часом розповсюдилась серед жителів Авдіївки та Шаболтасівки: в разі приєднання до Понорниці всі села цієї ОТГ перейдуть до Бахмацького району. На сесії Чернігівської обласної ради, що відбулася минулої п’ятниці, депутатом обласної ради та провідним спеціалістом з питань децентралізації Іриною Грозенко було зазначено, що на території Чернігівської області буде створено Чернігівський, Ніжинський, Прилуцький та Північний райони. Центром Північного району може бути або ж Новгород СіверськиЙ, або Корюківка, або обидва населені пункти. Таким чином максимальна кількість новостворених районів не може бути більше п’яти, а наша ОТГ буде віднесена або ж до Новгород-Сіверського або ж Корюківського району – це вже як вирішить Кабмін.

І на завершення. 19.06.2015 року Чернігівською обласною радою було прийняте рішення, яким передбачалось утворення Авдіївської ОТГ у складі Авдіївської, Шаболтасівської, Хлоп’яницької та Козляницької сільських рад. На жаль, така можливість залишилась не використаною – Авдіївська громада так і не була створена. СосницькиЙ селищний голова Андрій Портний так свого часу прокоментував цей факт. «Мене дивує позиція Авдіївської сільської ради, яка за чотири роки так і не спромоглася визначитись, куди вона хоче приєднатись. За цей час можна було б залучити 20 мільйонів грн державних коштів на розвиток інфраструктури громади. Останні чотири роки це час втрачених надій».

Краще не скажеш. Отже маємо, те що маємо. На сьогодні ж є державницька позиція – розпорядження Кабінету Міністрів України. Тому пропоную всім спрямувати свої зусилля на створення та розбудову нашої громади, позбувшись взаємних звинувачень та особистих амбіцій. Зараз слід розпочати підготовку до проведення виборів з метою формування керівництва громади, яку мають очолити порядні та професійні кадри, сформувати дієвий депутатський корпус, старостат та обрати депутата до обласної ради. Як згуртуємось та разом спрацюємо в організації створення громади сьогодні, так і будемо в ній жити завтра.

Володимир Селянський, депутат Чернігівської обласної ради

Зараз читають

Коханий, подивись у мої очі

Вона народилася у військовій сім'ї і побувала у багатьох...

Сосницька команда радикальної партії йде на вибори!

Шановні виборці Сосниччини! Отримавши на виборчих дільницях бюлетені для голосування,...

Скільки хворий заплатить за транспорт лікарні?

Часто жителям Сосницького району доводиться звертатись до лікарів медичних...
попередня статтяПроблема кохання
наступна статтяЗапитай у мера. Випуск 3

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано