Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

Несправедлива ціна на молоко стримує розвиток приватних домогосподарств на селі. У Сосницькій громаді складається загрозлива ситуація зі знищення молочного скотарства. У громаді переконані, тільки через об’єднання здавачів молока, закупівлю необхідної техніки і обладнання можливо досягти розвитку на селі. З цим і пішли на проект «Наша громада».

Квітка одна із п’яти годувальниць родити Юлії. Корів жінка триває майже 20 років, іншої роботи у селі немає.

«Тримати п’ять корів дуже важко! Топливо дороге, запчастини дорогі. Зимою, щоб корова дала молока, треба дати їй не менше відра муки на день. А це відро муки коштує 50 грн», –каже Юлія Дерягіна, власниця корів.

00 01 07 16 Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

Щодня жінка здає до 100 літрів молока, проте закупівельна ціна дуже мала. 1 літр якісного продукту – 5,5 грн, а вже у магазині таке молоко коштує в п’ятеро дорожче.

«Це ж не ціна, вода дорожче. Через 5 років, доки дітки підростуть, мусимо корів здати, тому що, якщо нічого не зміниться, їх просто не вигідно держати», – скаржиться пані Юлія.

00 01 26 04 Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

Для зацікавлення селян у здачі молока Сосницька громада ще 7 років тому створила Волинківську молочарську спілку. У кооператив двічі на день здають молоко 120 людей з 9 навколишніх сіл. Для цього орендували будиночок і холодильники, їх всього три. На вісім пунктів прийому молока цього замало. Та й ненадійно працювати з позиченим.

«Нам потрібне власне обладнання, тільки тоді ми будемо незалежні і тоді ми зможемо обирати з ким нам працювати. Тому що власник обладнання, звичайно, може диктувати свої умови, і таки прецеденти вже були», – розповідає Сергій Потапенко, член правління молочарської спілки.

00 01 35 01 Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

Всі дані у комп’ютері, вага, жирність сума за день. Пані Тамарі техніку опанувати було не легко, але тепер радіє.

Нині Волинківський молочний кооператив доплачує здавачам молока за жирність.

Загалом ціну за літр збільшити реально. Потрібно нове обладнання і більше молока.

«Є реальна домовленість з заводом, який забере партію молока по 9,5 грн з літр. Якщо буде велика партія, то, відповідно, буде і вища ціна», – каже Олена Потапенко, член правління молочарської спілки.

00 02 24 14 Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

У цьому обіцяє допомогти громада. Завдяки реформі децентралізації мільйони гривень нині залишаються на місцях. Бюджет поповнюють за рахунок податку на землю, з доходів фізичних осіб та акцизу. За ці гроші ремонтують дороги та лікарні. А ще активно впроваджують енергоощадні технології. Так, майже повністю відмовилися від газу і перевели котельні на тверде паливо. Всюди встановили LED-лампи та запровадили щоденний моніторинг споживання всіх енергоресурсів у громаді. Тепер ще й співфінансуватимуть обладнання для молочної спілки.

«В першу чергу нам потрібен власний транспортний засіб, яким би ми змогли збирати молоко і транспортувати його на молокозавод. Інше обладнання потрібне для контролю якості молока, так звані екомілки та екосканери», – розповідає голова громади Андрій Портний.

00 03 17 19 Як Сосницька громада планує розвивати скотарство

Саме для цього Сосницька громада і подалася на конкурс «Наша громада» в рамках програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)».

«Ідеє полягає в тому, щоб збільшити закупівельну ціну на молоко. Тобто дати можливість людям заробляти на своєму молоці. Наша ідея полягала у тому, щоб як мінімум на 2 грн збільшити закупівельну ціну молока», – Андрій Портний.

Від так поголів’я корів лише зростатиме, а регіон, в найближчому майбутньому, може стати лідером ековиробництва.

Зараз читають

Інформація про поширення COVID-19 у Сосниці

Виявлені випадки: 516 Активні випадки: 148 Одужали: 366  ...

Сільські проблеми

Кожному свідомому українцю, а тим паче тим, хто виріс...

Наймолодший начальник поліції області – у Сосниці

Олексію Довиденку - 26 років, він начальник Сосницького відділення...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано