В Сосниці відкрили пам’ятний знак Миколі Ковалевському

Сосниччина – край багатий на талановитих і роботящих людей. З давна наша поліська земля народжувала сильні та сміливі особистості, генна пам’ять передавала в собі козацьке прагнення до свободи, волелюбство та гордість.

Підтвердили ці слова і на День Сосниці, коли в парку Слави було урочисто відкрито пам’ятний знак нашому земляку, уродженцю хутору Іванівка – Миколі Ковалевському. Його постать в історії нашої України відіграла непересічне значення, але для нас, його земляків, він не був так відомий, як, наприклад, Юрій Виноградський чи Олександр Довженко.

Більше про Миколу Ковалевського та його роль в історії можна було пучити під час виступів запрошених гостей та причетних до події людей.

p1050511.00 02 16 05.still001 В Сосниці відкрили пам'ятний знак Миколі Ковалевському

Слово мав Андрій Ткач, який разом з Миколою Адаменком, письменником, краєзнавцем та почесним громадянином Сосниці розпочав першим вивчення біографії та ініціював увіковічнення пам’яті Миколи Ковалевського.

«На моєму місці мав би виступати Микола Петрович Адаменко, але, нажаль, він не зміг сьогодні бути з нами. Більш ніж він у вивченні величини вкладу в боротьбу за незалежність України для Сосниці не зробив, мабуть, ніхто», – зауважив Андрій Ткач, начальник відділу економічного розвитку Сосницької селищної ради, краєзнавець та один із ініціаторів встановлення пам’ятного знаку.

Далі він розповів, що історія з появою Миколи Ковалевського в Сосниці з’явилася завдяки публікації у мережі фейсбук Олександра Ясенчука, який розказав, що є таке книжка «При джерелах боротьби», яку написав Микола Ковелевський. В ній було описано звідки він походив, а походив він із хутора Іванівка, яка знаходилася і знаходиться в межах Сосниці. Андрій Ткач знайшов цю книгу, перші сторінки якої відкрили абсолютно унікальні цікаві факти. Він із захопленням зателефонував Миколі Адаменку та передав йому кілька роздрукованих сторінок цієї книги.

Згодом, завдяки старанням Олександра Карети, який також допоміг роздрукувати книгу повністю та почав працювати в архівах, стали вивчати родословну і історію Миколи Ковалевського.

Все це стало поштовхом для того, щоб Микола Адаменко написав книжку «Потужна велич роду Ковалевських». Ця праця з багатьох поглядів аналізує цю постать і його роду. Мрією Миколи Адаменка було увіковічнення пам’яті Миколи Ковалевського, і завдяки ініціативі громадської організації «Українська ініціатива» на чолі з Юрієм Косенко, а також наших друзів із Ічні, громадських активістів та волонтерів, ми маємо нагоду спостерігати оцей пам’ятний знак, який ми сьогодні урочисто відкриваємо.

«Ми ще дуже мало знаємо про Миколу Ковалевського, тому наступним етапом увіковічнення його імені буде популяризація цієї патріотичної постаті серед освітніх закладів, молоді і сосничан загалом. Але це все буде попереду», – завершив Андрій Ткач.
p1050511.00 07 15 05.still002 В Сосниці відкрили пам'ятний знак Миколі Ковалевському

Далі про Миколу Ковалевського розповідав представник інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергій Бутко. Він від імені інституту та від себе особисто привітав всіх з цією видатною подією.

«Відразу хочу сказати, що про сьогоднішнє відкриття пам’ятного знаку в славетній Сосниці буде відомо в області, в Україні і на міжнародному рівні, це я вам гарантую», – наголосив Сергій Бутко.

Далі Сергій Бутко звернув увагу не декілька моментів, які показати унікальність і велич Миколи Ковалевського, яким ми повинні пишатись на національному та міжнародному рівні. Ця скромна людина увійшла в українську революцію 1917 року, коли йому було 25 років. Багато людей в цьому віці ще навіть не сформувалися як особистості, а він, в молоді роки, вже очолює українську партію соціалістів революціонерів. Чудово розуміємо, що для досягнення цієї мети потрібне вміння контактувати з людьми, створювати ідеї та об’єднувати навколо цих ідей однодумців. Досвіт життя Миколи Ковалевського, в тому числі і роки проведені Сосниці, як раз до цього і привели.

«Я знав про ідею встановлення пам’ятного знаку і спостерігав за її реалізацією. Як державний службовець я впевнено можу сказати, що я просто в захваті від того, як в Сосниці виконується закон України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», де чітко сказано, що державні ограни місцевого самоврядування, разом з дослідниками і громадськістю, повинні увічнювати пам’ять таких героїв. І це для нас важливо, бо ми повинні знати, хто ми, що ми і хто наші справжні предки», – на звершення сказав Сергій Бутко.
p1050511.00 12 27 22.still004 В Сосниці відкрили пам'ятний знак Миколі Ковалевському

Далі до слова запросили Сосницького селищного голову Андрія Портного, який поділився гордістю, що цього дня всі зібралися на неординарну подію для селища.

«Згадки про Миколу Ковалевського звучали тільки в пресі, коли Микола Адаменко писав про його і долучав до цих знань всіх нас. Зараз ми повертаємо цю людину в наше суспільство, до нашої громади. Ми пишаємося, що така людина походить з Сосниччини. Микола Ковалевський своїм корінням черпав той справжній патріотизм, який дав можливість цій людини відбутися, і закласти фундаментальні камінчики в те, щоб наша держава мала можливість існувати на географічній карті цього великого світу», – сказав селищний голова Андрій Портний.

Далі офіційними подяками від Сосницької селищної ради за активну громадську позицію та вагомий внесок у встановлення пам’ятного знаку Миколі Ковалевському було відзначено:

  • почесного громадянина Сосниччини, головного лікаря Комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Олександра Карету;
  • волонтера Євгена Зінича;
  • голову Спілки учасників АТО Ічнянщини Олега Куриленка;
  • українського поета, філолога, члена Спілки письменників України, лауреата обласних премій імені Б. Грінченка та імені М. Коцюбинського Миколу Адаменка;
  • голову правління ГО «Українська ініціатива» Юрія Косенка;
  • історика, краєзнавця, громадського діяча Олександра Ясенчука.
p1050511.00 15 24 06.still005 В Сосниці відкрили пам'ятний знак Миколі Ковалевському

В своїй промові Олександр Ясенчук наголосив, що сьогоднішній захід – це надзвичайно важлива подія не тільки для Сосниці, а й для всієї Чернігівщини, адже це перший пам’ятний знак на наших теренах.

«Сосницька земля породила дуже багато велетнів духу, які творили українську державу. Наприклад, поруч з Ковалевським в цей час по вулицям Сосниці ходив майбутній, відомий на весь світ, режисер Олександр Довженко», – зауважив Олександр Ясенчук.
p1050511.00 17 09 18.still006 В Сосниці відкрили пам'ятний знак Миколі Ковалевському

Волонтер Євген Зінич, в свою чергу, подякував нашій громаді за активність. Він дуже багато їздить по Україні і відкриває чимало таких пам’ятних знаків, але на рідній Чернігівщини, зокрема в Ічні, йому ще не вдавалось цього зробити.

«Коли я звернувся до голови громади Ічні і попросив, щоб на Дні міста просто прозвучали прізвища борців за незалежність, то моє прохання проігнорували. Тому я схиляю голову перед Сосницькою громадою, дякую голові громади Андрію Портному, що вони не просто не заважали, а навпаки усіма силами сприяли, щоб цей пам’ятний знак було встановлено, щоб молодь брала прилад у справжніх борців за незалежність», – з вдячністю промовив Євген Зінич.

Під кінець офіційного заходу учасники поклали квіти до пам’ятного знаку Миколі Ковалевському.

Зараз читають

Велике Устя відмовляється від 95 тисяч на майданчик

За підтримки нардепа Анатолія Євлахова у Великому Усті планують...

Чому авдіївчани, на відміну від сосничан, цінують свою картоплю?

На це запитання під час нещодавніх відвідин Авдіївки, спілкуючись...

У Сосниці дізналися, чому «Олена не прийшла додому»

19 лютого народний аматорський театр естради «Фенікс» презентував сучасну...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано