В ногу з часом

У переддень професійного свята настрій у старійшини виробництва піднесений. Катерина Трейтяк, яка після закінчення Київського інституту легкої промисловості працює на підприємстві з 1977 року, радіє з того, що йде в ногу з вимогами в часі. Коли вона за направленням приїхала на Сосницьку фабрику, все шилося вручну. Звісно на електронних машинках, однак доводилось всі процеси виконувати вручну з використанням різних пристроїв. Нині машинний парк настільки осучаснений, що досить швачці задати програму, і вже машинка виконує функції, робить закріпку, відрізає нитку. Спецмашинки в основному німецького, італійського, японського виробництва. Вчитися працювати на них не важко. Новачку, навіть без відповідного фаху, можна навчатись на підприємстві. Було б бажання. Для цього дається 3, а якщо складний процес, 4 місяці. Оплата здійснюється 70% від тарифної ставки, другий місяць – 40, третій і четвертий -20 і 20, – розповідає Катерина Борисівна. – Є такі умільці, що в кінці першого місяця дають норми. Тоді ми їх переводимо на повну ставку».

Раніше швачка могла знати 2-3 процеси і цього було достатньо. Теперішнє життя змушує швачок знати увесь технологічний процес, тобто виконувати будь-які операції. Щоб працівники охоче освоювали нові операції, їх заохочують. Наприклад, якщо швачка в процесі роботи виконала від 4 і більше операцій, то може одержати до тисячі гривень преміальних. Майстрині не зволікають, залюбки вчаться. У бригаді до 80% таких швачок.

Щоб не стояти на місці, технологи, керівництво фабрики постійно переймали досвід своїх колег з Росії, Білорусії, Прибалтики. Влаштовувались презентації виробів підприємств України. Нині такого обміну тема, кожен сам знаходить шляхи виживання. Але існує багато корисної інформації, яку можна взяти через мережу інтернет. Останнім часом підприємство співпрацює з Польщею, Туреччиною. Розробляються нові моделі. Щоб вони були зручними, жінка-модель спробує таку білизну на собі. Такою моделлю може бути працівниця підприємства чи сосничанка. яка відповідає певним розмірам. Зазвичай каталог виробів випускається в Чернігові. Одне із завдань Катерини Борисівни – розробити схему послідовності поділу праці, з якої кожний спеціаліст буде знати, яка його норма, яка ціна за кожну операцію. Після цього запускається нова модель згідно з технологією, яка була закладена з самого початку в експериментальному цеху. Норми перевірені.

«Колись фабрика не випускала білизни дуже великих розмірів, – пригадує Катерина Борисівна. – Можливо, не було попиту. Нині найбільший розмір бюстгальтера 110/G, найменший -70/А, є і підліткові. В асортименті виготовляємо труси, панталони, грації, спальні комплекти і сорочки, комбінації, майки».

Швачки забезпечені спецодягом, кожного року він оновлюється. Шиють його в експериментальному цеху, можуть і самі швачки для себе пошити. Для їх послуг їдальня. 30 відсотків вартості обіду платить підприємство, тобто за 12 грн можна ситно пообідати з трьох страв. Крім виробництва, працівники ПрАТ «Еліта» вміють цікаво і з користю відпочивати. Для них профспілкова організація влаштовує екскурсії. Останнім часом побували в Києві, Остречі, Львові. Охочі з відповідною доплатою можуть відпочити на березі Чорного моря.

Поряд з досвідченими кадрами працюють і молодші, які теж не відстають. Ось Наталія Кушнірьова 17 років працювала після закінчення Чернігівського училища №13 швачкою. А цього року їй довірили відповідальнішу роботу, тепер вона майстер бригади, в якій 26 швачок. Всі вони різні за характером, за удачею в роботі, але Наталія Олександрівна намагається, щоб її бригаду підхвалили. допомагає колегам, вчить, підказує, адже сама добре оволоділа всіма процесами роботи.

Більше 10 років на підприємстві працює дочка Катерини Трейтяк Марина Мироненко. І внук закінчує інститут легкої промисловості, факультет «Автоматизація і програмування». Сама ж Катерина Борисівна постійно вчиться. Добре опанувала комп’ютерну роботу, адже без цього ні туди і ні сюди.

Обоє наших співрозмовниць носять лише білизну свого виробництва. Вона зручна, приємна на дотик, довго-витривала. У переддень свого професійного свята бажають всім терпіння, наснаги, достойної оплати праці і дозволить собі мріяти. «Без мрії людина не може жити, – кажуть жінки. – Хай мрія нас постійно супроводить».

Зараз читають

Помер чоловік з Сосниці, в якого був коронавірус

За неофіційними даними в Сосниці зaфіксувaли летaльний випaдок внаслідок...

Експерти DOBRE досліджували проблеми та перспективи громади

Упродовж двох днів з візитом у Сосницькій громаді перебували...

Краєзнавчому музею 100 років

Першого липня У Сосницькому краєзнавчому музеї відбулася знакова, справедливо...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано