В ногу з часом

У переддень професійного свята настрій у старійшини виробництва піднесений. Катерина Трейтяк, яка після закінчення Київського інституту легкої промисловості працює на підприємстві з 1977 року, радіє з того, що йде в ногу з вимогами в часі. Коли вона за направленням приїхала на Сосницьку фабрику, все шилося вручну. Звісно на електронних машинках, однак доводилось всі процеси виконувати вручну з використанням різних пристроїв. Нині машинний парк настільки осучаснений, що досить швачці задати програму, і вже машинка виконує функції, робить закріпку, відрізає нитку. Спецмашинки в основному німецького, італійського, японського виробництва. Вчитися працювати на них не важко. Новачку, навіть без відповідного фаху, можна навчатись на підприємстві. Було б бажання. Для цього дається 3, а якщо складний процес, 4 місяці. Оплата здійснюється 70% від тарифної ставки, другий місяць – 40, третій і четвертий -20 і 20, – розповідає Катерина Борисівна. – Є такі умільці, що в кінці першого місяця дають норми. Тоді ми їх переводимо на повну ставку».

Раніше швачка могла знати 2-3 процеси і цього було достатньо. Теперішнє життя змушує швачок знати увесь технологічний процес, тобто виконувати будь-які операції. Щоб працівники охоче освоювали нові операції, їх заохочують. Наприклад, якщо швачка в процесі роботи виконала від 4 і більше операцій, то може одержати до тисячі гривень преміальних. Майстрині не зволікають, залюбки вчаться. У бригаді до 80% таких швачок.

Щоб не стояти на місці, технологи, керівництво фабрики постійно переймали досвід своїх колег з Росії, Білорусії, Прибалтики. Влаштовувались презентації виробів підприємств України. Нині такого обміну тема, кожен сам знаходить шляхи виживання. Але існує багато корисної інформації, яку можна взяти через мережу інтернет. Останнім часом підприємство співпрацює з Польщею, Туреччиною. Розробляються нові моделі. Щоб вони були зручними, жінка-модель спробує таку білизну на собі. Такою моделлю може бути працівниця підприємства чи сосничанка. яка відповідає певним розмірам. Зазвичай каталог виробів випускається в Чернігові. Одне із завдань Катерини Борисівни – розробити схему послідовності поділу праці, з якої кожний спеціаліст буде знати, яка його норма, яка ціна за кожну операцію. Після цього запускається нова модель згідно з технологією, яка була закладена з самого початку в експериментальному цеху. Норми перевірені.

«Колись фабрика не випускала білизни дуже великих розмірів, – пригадує Катерина Борисівна. – Можливо, не було попиту. Нині найбільший розмір бюстгальтера 110/G, найменший -70/А, є і підліткові. В асортименті виготовляємо труси, панталони, грації, спальні комплекти і сорочки, комбінації, майки».

Швачки забезпечені спецодягом, кожного року він оновлюється. Шиють його в експериментальному цеху, можуть і самі швачки для себе пошити. Для їх послуг їдальня. 30 відсотків вартості обіду платить підприємство, тобто за 12 грн можна ситно пообідати з трьох страв. Крім виробництва, працівники ПрАТ «Еліта» вміють цікаво і з користю відпочивати. Для них профспілкова організація влаштовує екскурсії. Останнім часом побували в Києві, Остречі, Львові. Охочі з відповідною доплатою можуть відпочити на березі Чорного моря.

Поряд з досвідченими кадрами працюють і молодші, які теж не відстають. Ось Наталія Кушнірьова 17 років працювала після закінчення Чернігівського училища №13 швачкою. А цього року їй довірили відповідальнішу роботу, тепер вона майстер бригади, в якій 26 швачок. Всі вони різні за характером, за удачею в роботі, але Наталія Олександрівна намагається, щоб її бригаду підхвалили. допомагає колегам, вчить, підказує, адже сама добре оволоділа всіма процесами роботи.

Більше 10 років на підприємстві працює дочка Катерини Трейтяк Марина Мироненко. І внук закінчує інститут легкої промисловості, факультет «Автоматизація і програмування». Сама ж Катерина Борисівна постійно вчиться. Добре опанувала комп’ютерну роботу, адже без цього ні туди і ні сюди.

Обоє наших співрозмовниць носять лише білизну свого виробництва. Вона зручна, приємна на дотик, довго-витривала. У переддень свого професійного свята бажають всім терпіння, наснаги, достойної оплати праці і дозволить собі мріяти. «Без мрії людина не може жити, – кажуть жінки. – Хай мрія нас постійно супроводить».

Зараз читають

Круглий стіл «Як нам розвивати туризм в громаді»

Під лежачий камінь вода не тече – ключовий результат...

Голосуй за проекти Громадського бюджету 2018

3 25 квітня цього 2018 року стартував останній, найцікавіший...

Згадали невинно убієнних

Минулої неділі неподалік від с. Киріївка було освячено пам’ятний...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано