Урочище «Бардацьке»

Багато цікавих історичних подій і фактів відбувалося на теренах нашого районного центру. Про деякі з них вже повідомлялось. Сьогодні розмова піде про минуле і сучасне урочища «Бардацьке».

Мабуть, не всі мешканці Сосниці знають, що на території нашого містечка, майже в центрі, і досі існує болотяна місцевість, яка має цікаву назву «Бардацьке». Екзотичний клаптик землі є територіальним розподілом між центральною частиною, яку з давніх-давен назвали «Городом», та Покровою. Урочище «Бардацьке» знаходиться між вулицями Троїцька та Козацька. З південного заходу воно межує з вулицею Якова Скидана, з протилежної сторони житловим масивом вулиці Покровської. Між іншим, територія, де збудовані двоповерхові будинки, теж належала урочищу. Хтось може сказати, що тут цікавого? А головна інтрига у тому, що до революції «Бардацьке» вважалось зоною проведення активного дозвілля місцевих жителів. По середині урочища знаходилось невелике мальовниче озеро. Де по вихідних та святкових днях на прогулянкових човнах плавали відпочиваючі. А коли озеро замерзало, проводились зимові розваги.

З метою підняття гарного настрою в теплі погожі дні для них грав духовий оркестр. До репертуару оркестру входили різні марші та військова музика. Виконавцями розважальної музики були працівники (пожежники) місцевого Імператорського російського пожежного товариства.

До слова про оркестр. Нещодавно я зустрівся зі своїм давнім знайомим Леонідом Володимировичем Чухном. В процесі спілкування він мені надав цікаву інформацію. У дитинстві йому бабуся розповідала, що до революційні роки духовий оркестр також грав на вечорах відпочинку місцевої публіки у міському парку (Нині Меморіальний комплекс). Тоді у повітовому містечку успішно діяв культурно-розважальний комплекс. До нього входили: зимовий театр (Народний дім вважався одним із кращих у Чернігівській губернії), майданчик для любителів танців та літній буфет. Територія зони відпочинку була обсаджена невибагливими декоративними багатолітніми кущами, які майже все літо цвіли. Частина природного паркану продовжувала радувати жителів міста аж до кінця XX століття. Неподалік по вулиці Троїцькій до 1918 року знаходилась будівля Казначейства, збудована в 1910 році. Відтоді, як у вересні 1943 року німці спалили будівлю театру, у ньому до 1964 року розміщався районний Будинок культури. Поруч знаходився кінотеатр «Ілюзіоніст», збудований в 1911 році. Культурний заклад прослужив аж до самого відкриття (1979 р.) сучасного кінотеатру ім. О. П. Довженка. Обидва храми культури були збудовані до відзначення ювілейних дат славетного земляка О. П Довженка. Перший (РБК), до 70 літнього ювілею (1964 р.), другий (сучасний кінотеатр), через 15 років з нагоди 85-річчя знаменитого на весь світ митця.

Після Жовтневої революції на урочищі «Бардацьке» зі сторони вул. Козацької (Колгоспна) до 1960 року знаходилась ковальня та лісопилка місцевого сільськогосподарського підприємства «Путь к коммунизму». І тут принагідно згадати про свого прадіда – знаного на всю округу коваля Григорія Тихієнка. Адже на «Бардацькому» знаходилась його приватна ковальня, а через дорогу він мешкав зі своєю родиною. В будинку, збудованому ним всередині 19-го століття, нині мешкає автор. Ще я пам’ятаю з раннього ранку було чути дзенькіт металу та гуркіт молота, що лунали на подвір’ї єдиної на Покрові кузні. У радянські часи цей необхідний ремісничий об’єкт, мав статус колективного господарства і водночас діяв як народна кузня для місцевих жителів. У ковальні виготовляли хатнє начиння і господарське причандалля. Ремонтували сільськогосподарський реманент.

Сама ковальня знаходилась на підвищеній місцевості. Є припущення, що прадідів батько облаштував ковальню на окраїні центральної частині Сосниці на початку 19 століття. Вона приносила сім’ї невеликий матеріальний достаток. Згодом він передав її сину Григорію, а той – своєму сину Степану – рідному братові моєї бабусі Мотрони.

Борис НЕЧИПОРЕНКО

Зараз читають

Рейтинг шкіл Сосницької громади та району

Спеціалісти інформаційного освітнього ресурсу «Освіта.UА» склали рейтинг шкіл України...

Заявник повідомив, що його б‘є жінка

27.02.2019 о 14:02 надійшло повідомлення з с. Вільшане, де...

ФК «Кудрівка» перемагає «Динамо» та робить крок до чемпіонства

Єдиною командою із представників нашого району, яка на минулих...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано