Як виглядає прокат велосипедів, напевно, знає багато: в найбільш відвідуваних публікою місцях стоять велосипеди, а у якості застави за них, пропонується здати на зберігання свій паспорт, або залишити певну суму грошей. У Сосниці принцип роботи велопрокату набагато простіший. Якщо вам потрібен велосипед, то ви просто берете його без ніяких застав, повністю безкоштовно. Всього по Сосниці встановлено 4 велозупинки. Крім того, біля кожної з них обладнано вуличні веломайстерні.
Але про все по-порядку.
Вартість проекту
Загалом на проект було витрачено 446 тисяч гривень, з яких 390 тис. грн – кошти Польського Фонду міжнародної солідарності, а 56 – співфінансування з бюджету Сосницької громади.
Всього велопарк налічує 25 велосипедів, які безоплатно зможе взяти для прогулянки кожен охочий. Було враховано побажання жителів громади і придбано також дитячі крісла. Сучасні, багатошвидкісні міські велосипеди фірми Ardis українського виробництва, коштують близько 7 тис грн кожен.
Також реалізація проекту передбачила встановлення 4 велозупинок з вуличними веломайстернями, камери відеоспостереження, систему GPS-відслідковування та підсвічування зупинок. А вся ця мережа підживлюється від сонячних батарей.




Як це працює
Велозупинки розміщені в місцях найбільшого потоку людей, а саме одна – біля лікарні, одна – на «Кругу», ще одна – біля центрального стадіону, і остання – в центрі міста, біля продуктового магазину на перехресті вулиць Освіти і Виноградського.
Видача прокатного велосипеда відбувається наступним чином: клієнт приходить до будь-якої зупинки, просто бере велосипед, який йому сподобався, і катається. Ніякої системи реєстрації для тих, хто бере в користування велосипед, немає – все фіксується відеокамерами та працює на довірі до людей. Ще одним запобіжником є GPS-трекер, що установлений на кожному велосипеді, який відслідковує місцезнаходження двоколісного в реальному часі.

Велосипед потрібно повертати на одну з будь-яких зупинок, не обов’язково не ту, де він початково знаходився. Якщо хтось з якихось причин залишить велотранспорт десь в іншому місці, то відповідальний працівник відстежить його місцезнаходження по GPS та поверне його на зупинку сам.
Кататися на велосипеді можна тільки в межах Сосниці – якщо хтось захоче виїхати на ньому за межі селища, GPS трекер надішле сигнал-SOS відповідальній особі. Виключення з правил – офіційні велоекскурсії.
Якщо велосипед зламався
Поломки, що трапилися під час катання у результаті зносу комплектуючих, громада усуває за свій рахунок.
Якщо ж велосипед було пошкоджено навмисно, то такий клієнт відшкодовуватиме витрати на ремонт за власний рахунок у повному обсязі і нести відповідальність згідно чинного законодавства.
Правила користування
- Велосипед повинен виїжджати і повертатися в одне з 4 місць:
- вул. Чернігівська, 51 (біля входу до центрального стадіону);
- вул. Чернігівська, 19 (на стоянці поблизу готелю «Убідь»);
- вул. Я. Скидана, 5/3 (на стоянці біля стаціонарного відділення лікарні);
- вул. Виноградського, 18 (на перехресті вулиць Виноградського та Освіти).

- Велосипедом можуть користуватися тільки громадяни старші 14 років.
- Користуйтесь цим велосипедом, тільки якщо ви освоїли впевнене керування та гальмування наpik високих швидкостях.
- Не керуйте велосипедом у стані алкогольного сп’яніння.
- Перед поїздкою потрібно перевірити справність велосипеда. зокрема:
- перевірити гальма та дзвінок;
- оглянути ланцюг;
- переконатись, що колеса накачані, а сідло відрегульоване за зростом;
- перевірити кермо.
- Вантаж не повинен заважати вам керувати велосипедом, тому тут важливі не тільки його габарити, але і вага. Що ж стосується правил, то вони досить суворі: вантаж не повинен виступати на всі боки (зліва чи справа) більше, ніж на 40 см, і не більше ніж на 1 метр спереду або ззаду.
Забороняється:
- під час руху триматися за інший транспортний засіб.
- їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей;
- перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 3 років на додатковому сидінні, котре обладнане на багажнику надійно закріпленими підніжками).
- класти до корзинки спереду вантаж вагою понад 3 кг.
- рух по тротуарах.
Гальма у велосипеді ручні! Права ручка керує заднім тормозом, а ліва – переднім. Для того, щоб ефективно зупинитися, треба використовувати обидва гальма. Завжди користуйтеся заднім та трішки переднім гальмом.
УВАГА! Не натискайте ліву ручку переднього гальма дуже сильно – це може викликати падіння з велосипеду.
Завжди дбайливо ставтесь до велосипеда!