Старість його вдома не застане

Любити природу можна по-різному. Одні ідуть в ліс лише збирати гриби та ягоди. А ось просто так мандрувати лісом – рідкість. Мабуть, немає того куточка на Сосниччині, де б він не був. Взяти велосипед у вільний час і їхати до лісу – це вже традиція, яку він не порушує понад 30 років. Є рослина, яку він не бачив з дитинства, але дуже хотів би зустріти. Вірить, що колись таки йому випаде щастя побачити, як квітне ця червонокнижна рослина і він зробить фото, яке стане в його колекції фото природи найдорожчим.

Лісником не став, та все ж….

Юрій Чаус останні 20 років працює на швейній фабриці «Еліта» інженером з охорони праці. Людина він відповідальна. Та окрім роботи в нього є захоплення, якому він не зраджує десятиліттями. Народився 58-річний чоловік в Сосниці, на Новоселлі. Їх будинок знаходиться біля «засолки». Майже з усіх сторін на оселю дивляться сосни. З самого дитинства у Юрія була любов до природи. Після школи мріяв, що стане лісником і буде господарювати в лісі. Метрів за 200 від будинку була школа, в якій навчався до 4-го класу, і з її вікон сосновий ліс було видно чудово. Решту навчався в Сосницькій середній школі ім. О. П. Довженка.

Пішов до армії, і коли повернувся додому, змінив думку стосовно того, що буде лісником – запропонували посаду в управлінні сільського господарства. Погодився і паралельно вступив до Київської сільгоспакадемії, де провчився 5 років заочно. А тоді стала реорганізація підприємства і його посаду скоротили. Та без роботи він довго не залишився і вже незабаром працював в сільгосптехніці інженером. Та ще через три роки і тут настала ліквідація і реорганізація підприємства. А потім була посада, де він працює і досі.

Любов до лісу не викорінити і вона його не полишала. Юрій Борисович вільний від справ почав просто їздити до нього на прогулянки. Але не тільки любов до природи вела його на лісові стежки. Вже понад 30 років чоловік хворіє на цукровий діабет. Щоб хоч якось уповільнити хворобу він долає чималенькі дистанції і вважає такі подорожі корисними. Ще років 10 тому мандрував на мопеді, побував у різних урочищах Конятина, знає всі урочища біля Прогін і їздив аж до Коропа.

Дуже подобається йому міст на Десні і неймовірні коропські краєвиди з широкою, чарівною Десною. Від тих красот дух захоплює. Але признається чоловік, що де б він не був – гарно всюди.

Став у свої подорожі брати фотоапарат. Перший був Свема-8 М, за ним Вілія-авто, останній Фед-58, на якому практикував кольорові знімки. Та все рівно якість була не дуже.

Вже років 10 з мопеда пересів на велосипед. Було й таке, що під час поїздки пробивав колесо і йшов додому з велосипедом в руках понад 6 км. По ягоди і гриби іноді їде з друзями, а ось просто так помандрувати – виключно сам.

Дуже давно дружина Ніна Петрівна трохи вибиралася з чоловіком до лісу і складала йому компанію, але це було недалеко від дому і на короткі дистанції. Ще раніше зрідка Юрій Борисович брав сина Вадима. Та син вже виріс, має сім’ю, свою справу, тому вільного часу у нього багато не буває. Та й захоплення в нього трохи інше – дуже любить рибалити. До речі. Вадим має власний магазин, де продається все для риболовлі. Знає всі хитрощі для гарного кльову, має все спорядження. Тому було б дивно, якби був байдужим до захоплюючого хобі, іноді батька запрошує з собою і рибалять разом.

Лісові пригоди

Є місце, де Юрій Борисович бував багато разів і все ж примудрявся заблукати там чотири рази. У напрямку корейської траси є дорога на Гутище, десь за 1 км від самої траси на ній пересікаються чотири переорані просіки. Залишав велосипед на перехресті і ходив лісом, та вже назад вийти не вдавалося. Чомусь виходив під Філонівкою і вже, щоб забрати велосипед, назад добирався трасою.

Якось їздив велосипедом у Полісся по чорницю, назбирав ягід і майнула думка: «А, може, й тут трохи вивчити ліс?». Та не ризикнув – чужі зовсім ліси і заблукати в них ой як легко. Гадюк ніколи не зустрічав, а вужі трапляються постійно. Коли був дитиною, то пам’ятає, як до їхнього паркану біля будинку підійшов здоровенний лось і дивився в город. Та за час своїх подорожей в лісі зустрічав цю тварину лише один раз, років 20 тому. Був у лісі сам і збирав суниці в розсаднику за Гутищем. Та тут метрів за 30 підійшов лось. Зупинився і дивився на чоловіка. Юрій Борисович долю випробовувати не став та тихенько почав відступати назад. Лось почув шурхіт, та, дякувати Богу, спокійно пішов в іншу сторону.

Часто зустрічає лисиць, зайців та диких кіз. В цьому році на дорогу, метрів за 5 від нього, вискочив заєць. Зупинився, озирнувся, побачив чоловіка і дременув. Шкода, що телефон був у кишені і кадр зробити не вдалося. Та через півхвилини за зайцем вибіг чорний мисливський собака, який переслідував вухатого. Кози дуже полохливі і почувши шурхіт відразу тікають. Кабанів бачити під час подорожей не доводилося. Та добре пам’ятає, як був дитиною, і дорогу неподалік будинку перебігали дикі свині.

З іншого боку шляху закінчувався сосновий ліс, був спуск і починалася болотиста місцевість з вільхами. Туди і попрямували дикі звірі. А років 3 тому неподалік будинку відпочинку син побачив диких кіз. що вільно ходили між соснами. Здивувався, бо ця тварина дуже обережна і до людей не йде.

В час, коли відкрите полювання, з безпечних міркувань обирає менш глухі маршрути і не наражає себе на небезпеку. Погодні умови теж впливають на відстань – якщо добра погода, то й поїздка буде якомога далі від будинку. Часто збирає трави і заварює з них дома ароматні чаї.

Мрія сфотографувати сон-траву

Юрій Борисович повідав, що дуже б здивувався, якби побачив в лісі сон-траву. Років 30 уже її не зустрічав. Коли були дітьми, викопували її і садили біля будинку та вона не приживалася. Декілька років тому чоловік з дружиною залишили сину і його сім’ї будинок і перебралися в інший, який купили біля Покровської церкви. Тепер він міняє напрямки і вибирається вже в іншу сторону – до Десни, Малого Устя. Знайомий уже з усіма урочищами і тут. Зимою стає на лижі і прямує по снігу. Частенько їздить через річку до Гапишківської церкви. Назад повертається по тій же колії. Буває, що бачить, як по його вже прокладеній дорозі є інші сліди лижників. Приємно, що є ті, кому вдома посидіти не дуже хочеться. Завжди бере з собою воду. Якщо задумав довгий маршрут, то і бутерброд візьме перекусити. Буває, що надворі сніг, або моросить невеличкий дощик – та це не стане на заваді до прогулянки.

Спочатку дружина відмовляла його, щоб нікуди не їхав в таку погоду. Тепер вже нічого не каже – знає, все одно чоловік поїде до лісу, адже ним живе. Зараз має телефон і робить багато знімків неймовірної краси нашого краю. Викладає їх в інстаграм і в фейсбук на своїй сторінці. Дивлячись на них, дійсно втішаєшся, що наша природа казкова і яке щастя саме нам жити серед неї.

Особисто для нас приклад Юрія Борисова просто безцінний. І мабуть, треба задуматися, щоб і самому подорожувати до лісу за свіжим повітрям, здоров’ям і просто за гарним настроєм. А коли старість прийде, то вдома його не застане – будьте певні. Адже вона стара і квола і їй не догнати тих, хто постійно в русі. Так проходить життя людини, яка мріяла бути лісником, не стала ним, але ліс став йому другом вже давно. Не лінуйтеся – йдіть на прогулянки, рухайтесь, дихайте свіжим повітрям. І ваше життя наповниться силою, яку щедро дає вам природа. Повірте – життя може стати прекрасним.

Зараз читають

Знайомство зі старостами: Західний старостинський округ

2 березня відбулася робоча поїздка по населених пунктах громади,...

Чи буде інфраструктура по вулиці Новоселівській?

До редакції газети звернулась жителька Сосниці Надія Дідовець, яка...

Вартість вивезення сміття змінюється

11,82 грн замість 9,69 грн з людини! До редакції газети...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано