Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Реформа місцевого самоврядування в Україні триває з 2014 року. У результаті минулого року було затверджено остаточний поділ адміністративних одиниць. Проте є проблеми, у тому числі й у фінансуванні діяльності органів місцевого самоврядування. До їх вирішення залучаються міжнародні організації, зокрема Польський фонд солідарності PL.

Sosnica zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Громада із центром у Сосниці, що розташована у Чернігівській області, налічує 15 500 жителів. До її складу входило 17 сіл. Містечко доглянуте, а його прикрасою є кінотеатр. Звідси і кінокамера в центральному парку міста. Саме тут народився український режисер Олександр Довженко, якого вважають одним із найбільших творців радянського кіно.

1 Muzeum Oleksandra Dowzenki w Sosnicy zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

У музеї можна побачити, серед іншого, хатинку, де виріс режисер, а також невелику виставку, яка розповідає про досить складну біографію творця, який, з одного боку, був апологетом радянської влади, а з іншого боку, регулярно зазнавав переслідувань.

2 Muzeum Oleksandra Dowzenki w Sosnicy zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Директор музею Любов Наконечна пишається своїм закладом. Щорічно його відвідує близько 20 тис. людей, переважно з України, але є й туристи з Польщі, Франції та Німеччини.

З 1930 року, коли на екранах з’явився фільм «Земля», Довженку аплодує весь світ. Це людина з трагічною долею, але дуже талановита. На жаль, він жив у такі часи, коли не міг повністю реалізувати свій талант, – наголошує вона.

Щодня Сошниця живе передусім своїм звичайним спокійним життям. Місто розташоване віддалено від основних магістралей, в оточенні вимираючих сіл. Це одна з найбільших проблем регіону, адже багато людей виїхали до Чернігова, Києва, а іноді навіть за кордон.

Тетяна Сіра, керівник Центру соціальних служб у Сосниці, наголошує, що більшість мешканців громади – пенсіонери або люди передпенсійного віку. Найбільша проблема – відсутність роботи. Великих закладів тут немає.

Люди найчастіше живуть за рахунок власних господарств. У центрі є швейна фабрика та молокозавод. Бізнес не може дати кожному роботу. У наших компаніях працює максимум сто співробітників, – вказує вона.

Fryzjer w Centrum Swiadczenia Uslug Socjalnych zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

У Центрі надання соціальних послуг є перукар та швачка, які надають послуги за невеликі гроші. Також є безкоштовний банк одягу, який є дуже популярним.

Щочетверга та неділі ми їздимо по селам громади і там роздаємо одяг. Кожен бере, що хоче, ми лише відзначаємо, скільки взяв кожен. І це все безкоштовно, тобто за бюджет громади, – розповідає Тетяна.

Bank odziezy w Centrum Swiadczenia Uslug Socjalnych zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Виїзд мультидисциплінарної бригади, до складу якої входять працівники територіального центру: швачка, взуттєвик, медична сестра, перукар, соціальний працівник – одна з ініціатив, яка була реалізована за допомогою Фонду Солідарності PL. Вона допомогла в придбанні автомобіля, без якого було б дуже важко дістатися до сусідніх сіл, – вказує голова Сосницької громади Андрій Портний.

Цей автомобіль – лише частина проекту, але без нього ніхто б не отримав цих послуг. Тут послуга приходить до вас, а не ви до неї. Ви просто повинні прийти і скористатися нею. Це дуже зручно, – додає він.

Kierujacy sosnicka gromada Andrij Portnyj zdj. Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Однак Сосниця стала відома в Україні завдяки іншій ініціативі. У місті з’явилися безкоштовні велосипеди характерного рожевого кольору. Послуга адресована, в першу чергу, людям, які приїжджають до Сосниці із сіл. Така ініціатива була і є унікальною в масштабах України, тому до Сосницької громади приїздили журналісти з усієї України.

anastazja czornohorska z fsm switlana pastuszenko andrij portnyj tetiana sira i sosnicki rower zdj piotr pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Секретар Сосницької селищної ради Світлана Пастусенко пояснює, що на кожному велосипеді є GPS-трекер, і ви можете відстежити кожен транспортний засіб. Соціальні велосипеди надаються безкоштовно. Біля кожного паркінгу є станція технічного обслуговування велосипедів, якою може скористатися будь-хто, наприклад, для ремонту інвалідного візка чи того самого велосипеда.

Багато людей їздять на Захід, дивляться як там живуть люди, і самі хочуть жити як у Європі. Тому велосипеди ніхто спеціально не ламає.

System GPS sledzacy rowery zdj Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Вартість проекту склала 450 тис. грн, з яких 400 тис. грн кошти Фонду міжнародної солідарності (Solidarity Fund PL).

Tablica informujaca o zasadach korzystania z rowerow zdj Piotr Pogorzelski Сосницька громада бере все у свої руки, а поляки їм допомагають

Автор: Piotr Pogorzelski/belsat.eu

Зараз читають

Призове місце посіли «Карамельки»

Вперше учасники танцювального колективу «Карамельки», що діє при Сосницькому...

З 1 січня 2022 року – нові тарифи на водопостачання та водовідведення

До уваги споживачів! З 01 січня 2022 року змінюються тарифи...

Хто відбиратиме кандидатів на посади старост громади?

Сосницька селищна рада 15 та 16 січня проведе співбесіди...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано