З квітня починається реформування вторинної ланки охорони здоров’я. Зміни торкнуться усіх лікарень. Генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Сосницька центральна районна лікарня» Галина Яковець розповіла читачам газети «Вісті Сосниччини» пре очікувані зміни у новому році.
Дев’ять лікарень області стануть опорними. Система опорних закладів має запрацювати з 1 квітня, фінансуватиме її Національна служба здоров’я. Її формували так, щоб із найвіддаленішого населеного пункту пацієнта можна було доставити не більше ніж за годину.
Новгород-Сіверська районна лікарня – одна із опорних лікарень, перелік яких затвердив Кабмін. Тут протягом останнього місяця закупили нове обладнання, на яке витратили близько мільйона гривень з районного бюджету.
До переліку опорних лікарень потрапили також дві чернігівські, це обласна та друга міська лікарні. Міські лікарні Ніжина та Прилук. А також Козелецька, Бобровицька, Корюківська, Бахмацька районні лікарні. Сюди каретами “швидкої” будуть доправляти пацієнтів, які потребують термінового лікування з найближчих населених пунктів, які потребують екстреної допомоги. Це хворі з інсультами, інфарктами, люди, які потребують термінового хірургічного втручання.
Як не парадоксально звучить, але за даними статистики лікарні, кількість хворих зменшується. Це пов’язано з тим, що з кожним роком зменшується кількість населення.
За 2019 рік в районі народилося 60 дітей. Померло 396 осіб.
Лікарні, що не визначені опорними, залишаться працювати. Надаватимуть тільки планову допомогу. Перелік опорних закладів може розширитись. Все залежить від подання лікарнями певних пакетів послуг.
Як повідомлялось раніше в газеті, наша лікарня пройшла етап автономізації. Стала комунальним некомерційним підприємством. На разі, за словами Галини Володимирівни, до 31 січня має відбутися етап реєстрації лікарів у базі даних Національної служби здоров’я України (НСЗУ) та заведення пакетів послуг, на які претендує лікарня, і за які НСЗУ відповідно заключених договорів буде здійснювати оплату.
Так от наша лікарня визначила три пакети послуг, за якими може надавати меддопомогу:
- I – амбулаторна вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу.
- II – діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту.
- III – стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій.
Планується надалі надання допомоги ще по двох пакетах, а саме: паліативна медична допомога та хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах. Щоб реалізувати запланований пакет послуг «Паліативна медична допомога», в штаті має бути лікар з фізичної та реабілітаційної медицини та психолог.
Як сказала Галина Яковець, всі ці пакети послуг можливо реалізувати при умові забезпечення обладнанням. Отже потрібна допомога та співпраця керівників району та ОТГ.
Повертаючись до аналізу пакетів послуг, треба зазначити, що всі перелічені в них послуги для пацієнтів будуть безкоштовні. Наприклад, УЗД, ендоскопія чи кардіограма, проведення малохірургічних операцій – безкоштовно. Але виключно тими препаратами, які передбачила держава. Наприклад, аналгін може бути безкоштовним, а ось диклофенак чи інші споріднені медпрепарати, не передбачені НСЗУ, доведеться купувати за власний кошт.
Нема в жодному пакеті послуг, розроблених НСЗУ, безкоштовного масажу, послуг фізкабінету чи стоматологічних (крім невідкладної допомоги та дитячої).
Загалом, держава вирішила, що лікування зубів – це розкіш, тому за стоматологічні послуги доведеться заплатити.
Кадрові поповнення
Готуючись до реалізації трьох названих пакетів послуг, в лікарні відбулися кадрові поповнення та ряд лікарів проходять курси підвищення кваліфікації. Так з 21 січня працює лікар-анестезіолог Марина Яндовська. Їй 62 роки. До 2017 року вона мала вищу категорію та працювала в Інституті Амосова. А також зовнішнім сумісником є лікар-анестезіолог Микола Кучеренко, 1982 року народження. Він має ще спеціалізацію лікар-хірург. Поки що він працює на 0,25 ставки, адже основне місце його роботи в Борзні. Є домовленість, що вже з лютого він зможе працювати на 0,5 ставки, а з березня, можливо, переїде до Сосниці.
Прийнятий на роботу лікар-стоматолог-хірург стажист Максим Ладенко, який проходить курси по спеціалізації – стоматолога-хірурга. Лікаря-психіатра Аліну Волкову призначено в.о. зав.поліклінікою. До 13 березня медичний директор Олександр Дємідкін проходитиме курси за спеціалізацією «дитяча офтальмологія». А лікар-стоматолог Олена Ясинська з вересня проходитиме двомісячні курси за спеціальністю «лікар-стоматолог дитячий».
3 14 січня лікар-хірург Сергій Морозов виконує обов’язки заступника Генерального директора комунального некомерційного підприємства «Сосницька центральна районна лікарня».
У лікарні працюють лікарі-сумісники: лор та дерматолог з Мени і окуліст із Чернігова. На початку кожного місяця їхні графіки роботи будуть розміщені у поліклініці. Лікар-дерматолог має ще спеціалізацію дитячий дерматолог. З 1 квітня вони, як і решта лікарів, надаватимуть послуги безкоштовно згідно переліку НСЗУ.
Коментар голови Сосницької районної державної адміністрації Олега Максименка: на жаль, перелік опорних лікарень області затверджений на рівні Кабінету Міністрів України згідно попередніх перспективних планів, де одним із опорних закладів було визначено лікарню у м. Корюківка.
Маю сподівання, що нова медична реформа, як і всі, принесе покращення у медичне обслуговування населення.
Направлення від лікаря чи самозвернення
Реформування медицини не передбачає прив’язки звернення до медзакладу за місцем реєстрації. Але самозвернення може бути профінансоване НСЗУ лише при невідкладному стані (гостра біль та хронічні захворювання). Якщо хворий звернувся до лікаря не за місцем реєстрації без направлення сімейного чи лікуючого лікаря, то буде зобов’язаний заплатити самостійно за надані послуги. А в тому випадку, якщо хворий звернувся до іншого медзакладу з направленням, то може розраховувати на безоплатну допомогу.
Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що реформування в деякій мірі послужить на користь пацієнтів. Принаймні людина буде знати, що з перших хвилин перебування в лікарні їй буде все безкоштовно. Але пізніше з’ясується, що запропоновані Нацслужбою здоров’я препарати можуть не підходити, потрібні аналоги, які, звісно, доведеться купувати за власний кошт. Та й лабораторні обстеження здебільшого платні. До повного розуміння медреформи мине не один і не два роки. Але будемо надіятись на краще.