З 24 березня по 30 квітня проходять Всеукраїнський, Всесвітній та обласний пропагандистський дні боротьби з туберкульозом. Девіз пропагандистської акції 2016 року:
Об’єднуймось, щоб покласти край туберкульозу!
Туберкульоз – це заразне (інфекційне) захворювання, яке викликає мікобактерія туберкульозу (Mykobacterium tuberculosis). Також цю бактерію називають бацилою або паличкою Коха.
Як відбувається зараження?
Паличка Коха передається повітряно-краплинним шляхом від хворої людини здоровій, тому заразитися можна де завгодно: в транспорті, на роботі, у будь-яких місцях скупчення людей. При кашлі, чиханні, розмові хвора людина виділяє в оточуюче повітря дрібні краплини мокроти, які містять бактерії.
Через малу масу і незначні розміри краплини залишаються у повітрі в зваженому стані тривалий час. При вдиханні вони потрапляють в легені здорової людини, і відбувається інфікування. Але інфікування зовсім не означає, що Ви обов’язково захворієте.
Цей ризик залежить від ряду факторів:
- кількості бактерій, що потрапили в організм;
- тривалості контакту з хворим;
- захисних сил інфікованої людини.
Чим ближчий і триваліший контакт з хворим бактеріовиділювачем, тим більша кількість бактерій потрапляє у легені. Для здорової людини, яка отримала паличку Коха, вірогідність захворіти на активний туберкульоз складає близько 5%.
Чому туберкульоз так важко вилікувати?
Основним фактором, який обумовлює складність лікування туберкульозу, є надзвичайна стійкість палички Коха у зовнішньому середовищі, а також те, що в організмі людини вона оселяється всередині клітин.
На відміну від інших мікробів, мікобактерія здатна зберігати свої властивості в землі, в снігу, в льоду, стійка до впливу спирту, кислот та лугів. В той же час паличка Коха гине під впливом прямих сонячних променів, високих температур та хлорвмісних речовин.
«Туберкульоз – захворювання бідних» – це міф.
Зареєстровані чисельні випадки цього захворювання в колі успішних людей та серед знаменитостей. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу та абсолютно однаково вражає і бідних, і багатих.
Як проводиться діагностика туберкульозу у дітей?
Проба Манту (туберкулінова проба, туберкулінодіагностика) – метод дослідження реакції організму на введення спеціального препарату – туберкуліну. Даний тест визначає, чи присутня в організмі туберкульозна інфекція.
Що таке туберкулін?
Туберкулін – це суміш органічних речовин, що отримані з туберкульозних мікобактерій, це не вакцина. Туберкулін не містить саму бактерію, тому його введення не може викликати захворювання. Даний препарат абсолютно безпечний.
Для чого потрібна проба Манту?
Проба Манту проводиться для:
- виявлення дітей, які вперше зустрілись з паличкою Коха (для прийняття рішення про необхідність проведення профілактичного лікування (хіміопрофілактики);
- як допоміжний метод для підтвердження або виключення діагнозу туберкульозу;
Як оцінюються результати проби Манту?
В місці введення туберкуліну через 2-3 дні утворюється специфічне ущільнення шкіри – «папула». Розмір папули вимірюють через 72 години після проведення проби. Вимірюється тільки розмір ущільнення в міліметрах.
Виділяють 4 варіанти результатів проби Манту:
- негативна – відсутність папули або наявність тільки уколочної реакції (0-1 мм);
- сумнівна – папула діаметром від 2 до 4 мм або тільки почервоніння (гіперемія) без папули;
- позитивна – папула діаметром 5 мм і більше;
- слабко позитивна – 5-9 мм, середньої інтенсивності – 10-14 мм, виражена – 15-16 мм;
- гіперергічна (дуже сильна) – папула 17 мм і більше, або наявність в місці уколу пухирця/пухирців, або ознак змін розташованих на руці лімфатичних вузлів та судин.
Всі діти з позитивною реакцією Манту мають бути обстежені на туберкульоз іншими методами, незалежно від того, чи була їм проведена вакцинація БЦЖ.
Коли потрібна хіміопрофілактика?
Хіміопрофілактика проводиться одноразово тривалим курсом 6 місяців щоденно одним препаратом ізоніазид у дозах, що відповідають масі тіла і віку дитини:
- дітям, у яких вперше в житті виявлена позитивна реакція Манту – так званий «віраж» туберкулінової проби (розмір папули 5 мм і більше);
- дітям і підліткам, які знаходились в контакті з хворим на туберкульоз, незалежно від результатів проби Манту;
- дітям і підліткам з гіперергічною реакцією на пробу Манту (17 мм і більше, з пухирцями (везикулою) на місці ін’єкції, з реакцією з боку лімфатичних судин та вузлів);
- дітям і підліткам, у яких результат проби Манту збільшився на 6 і більше мм в порівнянні з минулим роком, або протягом останніх років повільно наростав щорічно на 1-3 мм.
5 причин, чому не варто відмовлятися від хіміопрофілактики
- Повноцінний курс хіміопрофілактики в 5-9 раз знижує ризик розвитку важких форм захворювання (туберкульоз центральної нервової системи, генералізований, дисемінований туберкульоз).
- Профілактика проводиться лише одним протитуберкульозним препаратом (Ізоніазид) в профілактичній дозі протягом 6 місяців (лікування активної форми захворювання проводиться 4 препаратами не менше 6 місяців, дози ліків у цьому випадку більші за профілактичні).
- Ізоніазид – найбільш ефективний і одночасно найбезпечніший протитуберкульозний препарат, а його застосування в профілактичних дозах, які розраховані точно по вазі Вашої дитини, майже не викликає побічних реакцій.
- Спеціально для дітей випущений Ізоніазид у сиропі, який легко і точно дозується, має приємний смак, добре переноситься дітьми.
- При первинному потраплянні в організм паличка Коха перші 2-3 місяці знаходиться поза клітинами. Саме для її пригнічення в цьому стані і проводиться хіміопрофілактика. В даному випадку вона найбільш ефективна. Коли мікобактерії потраплять всередину клітин і сформують «сплячу» інфекцію, ефективність профілактики стане нижчою.
Захистіть свою дитину від туберкульозу!