Рахуємо мільйони громади: скільки і звідки надходить грошей до бюджету

Своя громада – свої гроші. У світлі децентралізації класичні доходи та видатки державної казни дають українцям нові можливості. Куди йдуть сплачені населенням податки, як наповнюється бюджет та яким він буде в наступному році – знає селищний голова Андрій Портний.

За його словами, найбільшу частку займає податок з доходу фізичних осіб (ПДФО), тобто самі ми, жителі громади, є основою бюджету. Ми сплачуємо з власної заробітної плати ПДФО і 60% від нього іде в місцевий бюджет, а це, до речі, 14,3 млн грн за 9 місяців цього року.

Податок на майно займає другу сходинку – 5,4 млн грн за 9 місяців (це і податок на нерухоме майно, і земельний податок, але найбільшу частку становить орендна плата з юридичних осіб – 3,2 млн грн).

Єдиний податок на третьому місці – 2,9 млн грн.

Акцизний податок також є важливим наповнювачем бюджету, адже 5% від сплаченого населенням акцизу з пального (932 тис. грн), алкоголю, сигарет (249 тис. грн) іде в скарбничку нашого бюджету.

Більше мільйона за три квартали жителі громади сплатили за надані адміністративні послуги. Значне місце займає таке нове джерело надходження, як рентна плата за вирубку лісових ресурсів на території громади. Також «Облтеплокомуненерго» винаймає 2 приміщення котельні, за що сплатило 177 тис. грн, сума не велика, але для бюджету далеко не зайва.

Магазини, які отримують значні прибутки, оформлюють по декілька ФОПів і знаходяться на спрощеній системі оподаткування та сплачують по 700 грн.

Щодо доходу від оренди майна, то найбільша орендна плата від вже згаданого «Облтеплокомуненерго». Інші установи, які підпорядковуються селищній раді та здають приміщення в оренду, отримують кошти на свій спеціальний фонд та використовують їх для власного розвитку.

Також є організації, які могли б сплачувати ПДФО в місцевий бюджет, але не роблять цього. Це і «Укртелеком», і «Укрпошта», і «Обленерго», всі великі організації, в яких люди працюють в Сосниці, але податки сплачують за містом реєстрації – це як правило в обласний центр.

Дане питання дуже важливе, адже бюджет громади недоотримує значних коштів. Так, наприклад, після довгих і тривалих переговорів з обласною газовою службою, було все-таки домовлено сплачувати даний податок в місцевий бюджет, і за 4 місяці скарбничка поповнилась на 158 тис. грн. Тобто уявіть тільки, яких коштів громада недоотримує з безлічі подібних організацій?

Загалом, за 9 місяців поточного року бюджет громади поповнився на 53,6 млн грн. Сума вражаюча, але і видатки не менш вражають. Так, за минулорічними даними, 47,8% від загального бюджету пішло на ту ж таки освітню сферу, яка сплачує найбільше податків. Медична субвенція складала 13% від загальної структури. 11,3% займали інвестиційні проекти в минулому році, але цьогоріч ця цифра буде більшою.

В зв’язку з будівництвом амбулаторії в с. Чорнотичі, будівництвом ЦНАПу на суму 2,6 млн грн (з них 1,6 млн грн власний внесок селищної ради), також має зайти підрядник в садочок «Сонечко». Загалом, даному садочку надано гранд в сумі 9,5 млн грн від державного фонду регіонального розвитку на заміну горища, внутрішні ремонти та комплексне утеплення фасаду.

На утримання апарату управління селищної ради, старостинських округів, відділу освіти, культури, молоді і спорту в минулому році витратили 9% від бюджету, цього року тенденція не зміниться. В попередньому році на транспортну інфраструктуру було витрачено 0,9% бюджету, але в цьому році буде більше, адже 1,4 млн грн власних коштів витратили на ремонт доріг.

Стосовно проекту бюджету на наступний рік в мене є дуже багато хвилювань, – говорить Андрій Дмитрович, – що це бюджет не децентралізації, а бюджет централізації. В проекті бюджету у нас забирають акцизний податок, а це приблизно 1,2 млн грн в рік, що є для нас досить суттєвим. Його забирають повністю в державний бюджет.

Також не визначеною залишається ситуація, яка була 2-3 місяці тому, щодо невиплати заробітної плати персоналу наших шкіл. Ця виплата фінансується за рахунок окремої дотації, яка іде з державного бюджету на утримання обслуговуючого персоналу і оплату енергоносіїв в цих закладах. Фактично недоотримання іде постійне і цей рік не є виключенням. Нам не вистачає 1,7  млн грн від потреби.

Щодо інших населених пунктів, то там ситуація взагалі критична – вони витратили по 5-6 млн грн власних доходів на покриття цієї різниці. А на наступний рік коштів видадуть вдвічі менше і нам усім доведеться ще більше витрачати власних доходів, яких і без того не вистачає, щоб утримувати обслуговуючий персонал.

Ще одне складне питання, пов’язане з підвищенням заробітної плати педагогічним працівникам. Це підвищення також ставить під загрозу державну казну. І якщо держава оголосить, що це потрібно робить за рахунок місцевого бюджету, то він перетвориться в бюджет виживання, коли доходів буде не достатньо, щоб просто забезпечить заробітною платою людей, які в нас працюють.

Ну і цей рік викликає в мене серйозне стурбування, бо до кінця року не вистачає 3,3 млн грн державних трансфертів (кошти, які передає держава до бюджету громади) на оплату праці педагогічних працівників і 1,8 млн грн дотацій не вистачає для оплати праці обслуговуючого персоналу. Скоріше за все, що це питання буде вирішено класично, як і всі попередні рази: в кінці року даються додаткові кошти для того, щоб погасить ці заборгованості. Як це буде зроблено цього разу, складно сказати, бо потреба в коштах на всю область достатньо велика. Сподіваюсь, що до нового року всі отримають заробітну плату.

Зараз читають

Щоб стіна лікарні не завалилася: незабаром почнеться ремонт

Після зими стіни лікарні зазнали значних руйнувань, однак невдовзі...

У Киріівці дві доби не було світла

29 січня о 03:53 надійшло повідомлення про те, що...

Урочистості: медалі за врятовані життя

Тридцять два роки минуло після страшної ядерної катастрофи. Це...
попередня статтяЧия земля?
наступна статтяВідстоювати інтереси виборців

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано