Тематичні блоги Культура Потужна велич роду Ковалевських

Потужна велич роду Ковалевських

-

- Advertisment -Потужна велич роду Ковалевських

Потужна велич роду Ковалевських

Як пізніше дізнався автор спогадів, і німці, і гетьманці планували організувати процес проти Центральної Ради з метою скомпрометувати її в очах населення, придумуючи якісь не політичні обвинувачення, а кримінальні (між іншим, пізніше такою методикою керувалося радянське КДБ). Миколі Ковалевському приписали те, що він, одержавши 5 мільйонів карбованців для державних потреб ще до перевороту, використав їх не за призначенням. Насправді він їх роздав на різні, в тому числі і військові потреби, та й майбутньому гетьману Павлу Скоропадському виділив значну суму для формування українського підрозділу, а той так і не відзвітувався перед Центральною Радою.

Проти інших депутатів були висунуті теж видумані обвинувачення. А кількох урядовців звинувачували в тому, що вони у свій час нібито незаконно арештували радника німців єврея Доброго.

У Ковалевського було кілька можливостей утекти. Але він тими можливостями не скористувався. Він мотивував це тим, що коли він втече, то у німців та гетьманців буде підстава пояснити втечу тим, що він таки винен, а це кине тінь на всю Центральну Раду і на уряд…

Потім в’язня перевели до готелю «Асторія», і там його стерегли німці, хоч слідство таки перейшло до рук гетьмана.

Згодом Миколу Ковалевського помістили в Лук’янівській в’язниці і саме в ту камеру, куди його були кинули в 1914 році. Неподалік від його камери і на цей раз перебувала камера, де знаходився Симон Петлюра. В інших камерах знаходилися його інші соратники по боротьбі.

Далі подаю цитату із спогаду:

«На його (слідчого Зубілевича М. А.) погрози я відповів, що суду зовсім не боюся, а навпаки, з великою цікавістю чекаю на суд, бо маю теж полагодити з гетьманом одну фінансову справу. Зубілевич і присутній з ним урядовець гетьманського розшуку аж підскочили.

«Яку справу?» – сказав, в грудні 1917 року я виплатив тодішньому генералу Скоропадському 350 тисяч карбованців на його військову формацію, однак докладного звіту на цю суму не маю, але маю розписку гетьмана.

«Покажіть її!» – схопився гарячково прокуратор Зубілевич. Я йому вияснив, що розписка є в Києві і буде представлена судові. Після цієї розмови Центральний Комітет нашої партії, порозумівшись зі мною, поширив у Києві комунікат, в якому подав звіт про видатки з фонду п’яти мільйонів і дав зрозуміти, що не тільки цілком мене виправдує, але і вважатиме кожного, хто в цій справі заподіяв мені якусь шкоду, особисто відповідальним…

Симон Петлюра, якого перед тим випустили із в’язниці, у Білій Церкві готував для наступу військові сили. У Києві ж був створений український Революційний Комітет, утворювались повстанні батальйони. Отаман Петлюра дав сигнал генерального повстання. Київ було захоплено українськими військовими силами, серед яких важливу роль відіграли надійно зцементовані Січові Стрільці.

Керівним державним органом України стала директорія. І Микола Ковалевський знову приступив до своїх урядових обов’язків . Німецькі чиновники і їхні військові частини, налякані наступом військових та повстанських сил, вже не чинили ніякого опору і домовилися з нашим урядом, щоб їм забезпечений був безкровний відступ.

Гетьман Павло Скоропадський в уніформі німецького санітара утік із Києва. Із ним утекло й чимало його урядовців.

За якихось десяток днів від німців і сліду не залишилося. Отож була відновлена Українська Народна Республіка і створений народний уряд -Директорія, яку узаконив Трудовий Конгрес у січні 1919 року . Головою уряду був призначений Володимир Винниченко.

Микола Адаменко

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини

Запитай у мера. Випуск 6

Сьогодні ми знову даємо відповіді на питання. Приємно, що їх знову багато, це говорить про те що...

ФК «Кудрівка» перемагає «Динамо» та робить крок до чемпіонства

Єдиною командою із представників нашого району, яка на минулих вихідних здобула очки, була саме ФК«Кудрівка», яка вдома...

«Волинка» «горить» на нефартовому стадіоні «Торнадо». «Березна» бере реванш у «Лав»

«Торнадо» (Стольне) 5:1 «Волинка» (2:0)Гол: Штакал Віталій. В кожної команди бувають матчі, коли здається,...
- Advertisement -Потужна велич роду КовалевськихПотужна велич роду Ковалевських

30 сесія: громада приймає у власність майно району

23 вересня відбулось засідання 30 сесії Сосницької селищної ради, на якому були присутні 16 депутатів. Всього на...

У Сосниці з’являться безкоштовний прокат велосипедів та вуличні майстерні

На сьогоднішній день Сосниця – центр об’єднаної громади. В селищі немає громадського транспорту, люди, які приїжджають до...

Зараз читають

Нагороди до свят

26 червня у малому залі районної ради...

Про футбол: знову наші команди перемогли

В черговому п'ятому турі чемпіонату Менського району...
- Advertisement -Потужна велич роду КовалевськихПотужна велич роду Ковалевських

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Recommended to you