Потужна велич роду Ковалевських

Потужна велич роду Ковалевських

Як пізніше дізнався автор спогадів, і німці, і гетьманці планували організувати процес проти Центральної Ради з метою скомпрометувати її в очах населення, придумуючи якісь не політичні обвинувачення, а кримінальні (між іншим, пізніше такою методикою керувалося радянське КДБ). Миколі Ковалевському приписали те, що він, одержавши 5 мільйонів карбованців для державних потреб ще до перевороту, використав їх не за призначенням. Насправді він їх роздав на різні, в тому числі і військові потреби, та й майбутньому гетьману Павлу Скоропадському виділив значну суму для формування українського підрозділу, а той так і не відзвітувався перед Центральною Радою.

Проти інших депутатів були висунуті теж видумані обвинувачення. А кількох урядовців звинувачували в тому, що вони у свій час нібито незаконно арештували радника німців єврея Доброго.

У Ковалевського було кілька можливостей утекти. Але він тими можливостями не скористувався. Він мотивував це тим, що коли він втече, то у німців та гетьманців буде підстава пояснити втечу тим, що він таки винен, а це кине тінь на всю Центральну Раду і на уряд…

Потім в’язня перевели до готелю «Асторія», і там його стерегли німці, хоч слідство таки перейшло до рук гетьмана.

Згодом Миколу Ковалевського помістили в Лук’янівській в’язниці і саме в ту камеру, куди його були кинули в 1914 році. Неподалік від його камери і на цей раз перебувала камера, де знаходився Симон Петлюра. В інших камерах знаходилися його інші соратники по боротьбі.

Далі подаю цитату із спогаду:

«На його (слідчого Зубілевича М. А.) погрози я відповів, що суду зовсім не боюся, а навпаки, з великою цікавістю чекаю на суд, бо маю теж полагодити з гетьманом одну фінансову справу. Зубілевич і присутній з ним урядовець гетьманського розшуку аж підскочили.

«Яку справу?» – сказав, в грудні 1917 року я виплатив тодішньому генералу Скоропадському 350 тисяч карбованців на його військову формацію, однак докладного звіту на цю суму не маю, але маю розписку гетьмана.

«Покажіть її!» – схопився гарячково прокуратор Зубілевич. Я йому вияснив, що розписка є в Києві і буде представлена судові. Після цієї розмови Центральний Комітет нашої партії, порозумівшись зі мною, поширив у Києві комунікат, в якому подав звіт про видатки з фонду п’яти мільйонів і дав зрозуміти, що не тільки цілком мене виправдує, але і вважатиме кожного, хто в цій справі заподіяв мені якусь шкоду, особисто відповідальним…

Симон Петлюра, якого перед тим випустили із в’язниці, у Білій Церкві готував для наступу військові сили. У Києві ж був створений український Революційний Комітет, утворювались повстанні батальйони. Отаман Петлюра дав сигнал генерального повстання. Київ було захоплено українськими військовими силами, серед яких важливу роль відіграли надійно зцементовані Січові Стрільці.

Керівним державним органом України стала директорія. І Микола Ковалевський знову приступив до своїх урядових обов’язків . Німецькі чиновники і їхні військові частини, налякані наступом військових та повстанських сил, вже не чинили ніякого опору і домовилися з нашим урядом, щоб їм забезпечений був безкровний відступ.

Гетьман Павло Скоропадський в уніформі німецького санітара утік із Києва. Із ним утекло й чимало його урядовців.

За якихось десяток днів від німців і сліду не залишилося. Отож була відновлена Українська Народна Республіка і створений народний уряд -Директорія, яку узаконив Трудовий Конгрес у січні 1919 року . Головою уряду був призначений Володимир Винниченко.

Микола Адаменко

Зараз читають

Продовжуються роботи по відновленню електропостачання від наслідків негоди

За інформацією головних інженерів та старших майстрів дільниць АТ...

Сосницька лікарня подає три пакети послуг

З квітня починається реформування вторинної ланки охорони здоров’я. Зміни...

Перша сесія. Сосницькі депутати обрали секретаря селищної ради

Сьогодні, 2 грудня, пройшла перша сесія Сосницької селищної ради восьмого...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано