Із лютого завбачливі господарі вже починають планувати свою роботу: що посадити, де посіяти, який придбати для цього посівний матеріал. «Ще сезон не зовсім відкритий, – бідкаються продавці насіння, які вже минулої п’ятниці розмістили свої відкриті торговельні точки на ринку нашого містечка. – Люди підходять, роздивляються, купують по пакетику-два”. Працівники «Вістей Сосниччини» теж зробили своєрідну розвідку у насіннєву царину, поспілкувались з громадянами та поцікавилися, за якими критеріями вони вибирають насіння, на що звертають увагу, де його купують, яким сортам віддають перевагу і таке інше.
Антоніма Супрун:
– У мене немає ніяких секретів щодо вибору насіння, яке сподобалося таке й моє. Звісно, звертаю увагу, щоб були пізні сорти та добре зберігалися взимку. Картинка з овочами на упаковці для мене теж відіграє значення. По ній орієнтуюся чого чекати з насіння Голландські сорти більше подобаються, але є й вітчизняні гарні. Ось беру моркву Шантане і Королеву осені Більшенька 15-грамова пачка з обробленим насінням коштує 10 грн. Є розфасовки й значно меншою кількістю насіння по 3 грн. Однієї такої пачечки мені не вистачить. Треба купувати чотири. Воно те на те й вийде. Місячного календаря я не дотримуюся, коли надумалася, коли є час і підходять терміни, тоді й посіяла. Минулого року морква погано зійшла. Цьогоріч буду її намочувати у теплій воді, щоб з насіння вимилися олійні масла. Кажуть, так вона швидше проростає. Столові бурячки поливатиму. Перевагу надаю сорту Мармеладка.
Валентин Попченко:
– Я ще не купував насіння, але буду. Зазвичай придбаю його у наших торгових точках, найчастіше заходжу до Мирослави – це магазин «Крокус». Буває, що купую й на базарі. Інколи те, що мене цікавить, приміром, нові сорти капусти, замовляю через Інтернет Насіння голландської селекції есе приймається і добре проростає, проте є гарні сорти і в французів. німців На мою думку, насіннєвий бізнес в Україні навесні навіть крутіший за бізнес нафти та бензину. Зараз всі, хто займається селекційною роботою, намагаються вивести щось нове та швидше його продати. Дуже шкода, старі, випробувані у нашому регіоні сорти вже практично вивелися. Але завжди шукаю з того, що є. найбільш приємливий для себе варіант. Люблю вирощувати огірки, помідори. Взагалі я займаюся органічним землеробством. У мене всі городи розбиті на грядочки. Між грядочками доріжки засіяні конюшиною. Я її підкошую і вкриваю грядки. Ще не все виходить та пробую. Зараз часник вкритий 30-сантиме-тровим шаром соломи. Я ніколи не переорюю город і не копаю грядки. Влітку, коли прибрав якусь городину, на її місце сію редьку, гірчицю, віко-вівсяну суміш чи фацелію. Вони структурують землю. За зиму все те перегниває і навесні мені потрібно акуратно підгребти рештки, підпушить землю плоскорізом Фокіна і відразу сіяти та саджати, а те. що згреблося, знову покласти на грядки.
Олена Бевзюк із донечкою Юліаною:
– Я працюю листоношею у Конятині. У селі немає спеціалізованих магазинів.
Тому більшість насіння: моркву, буряк, капусту, кабачки, огірки, редиску собі і односельцям, які просять, замовляю через пошту по каталогу у Харкові та Кролевці. Коли ж того, чого треба, не знаходжу – їду до Сосниці. Тут дуже великий вибір насіння у магазинах і на базарі. Уже сьогодні бачила кілька точок, що торгували. Я скільки не виписувала і закуповувала насіння – все воно сходить, росте і дає врожай. Минулого року на закупівлю витратила більше 200 грн. Вирощувати городину мені допомагають п’ятерко діток. Ось і донечка Юлечка зі мною щороку на городі до 22 червня, а потім вона їде на відпочинок до Італії.
Поліна Кожуховська:
– Я звикла все брати у магазині «Насіння», що біля Кредитної спілки, то й не знаю, яке насіння в інших. Розсаду помідорів, капусти, перцю і баклажанів вирощую сама. Треба вже заглянути в календар. Кожну рослину я висіваю у найкращий для неї час. Із лютого можна займатися перцями і баклажанами, а помідорами у березні, еони швидко сходять і швидко ростуть.
Гарбузові (кавун, диня, огірок, кабачок) краще висівати з 2-4-річного насіння. А загалом термін придатності насіння гарбузових – 6-8 років. Насіння квасолі, гороху та кукурудзи зберігається 5-6 років: буряків, помідорів, капусти, редиски та редьки – 4-5; салату, баклажанів, шпинату – 3-4; перцю, петрушки, моркви, ревеню, щавлю, кропу – 2-3; селери й пастернаку -1-2 роки.
Після проростання розсаду пересаджую у парничок, пікірую, з парничка переношу на грядку. Редисочку завжди придбаю голландську, вона добре зав’язується. Наша може піти у стрілку. Огірочок теж полюбляю голландський, у ньому не має пустоцвіту. Морквочку купую Красну шапочку. Делікатесну або Дитячу. Столовий буряк Мармеладку, він дуже солодкий. На прикінці лютого ще висівають селеру – пахучий корінь. Я двічі його пробувала виростити, та в мене чомусь не вийшло такого як треба кругленького і красивого. Думаю, це від того, що сіяла Яблучний – іншого на базарі нема. У яблучному ж з усіх сторін відростають відростки і їх без кінця потрібно відривати, інакше плід буде один деркачик. Із зелені вподобала різні салати. Люблю качанчиком і простий листовий. Брала також руколу. Вона то й корисніша, але запах мені не сподобався.
Що означає позначка на пакетиках із насінням F1? Так маркують гібриди, створені шляхом схрещування відбірних сортів. Зазвичай таке насіння дорожче, однак це виправдано. Гібридні сорти мають вищий урожай, вони стійкіші до хвороб та несприятливих погодних умов, ніж звичайні. Але потребують догляду. Крім того, їх ознаки наступним поколінням не передаються, тому не висівайте насіння, зібране з гібридних плодів.
Джульетта Чугаєва:
– Увесь посівний матеріал закуповую у Ольги Василівни в магазині «Насіння». Мені тут ближче. Продавчиня агроном за фахом і проконсультує, і порадить, і все розкаже. Окрім насіння овочів, не раз у магазині купувала троянди, різні квіти, препарати для обробітку саду та городу. Все себе оправдовує. Люди у переважній більшості довіряють тому, що зображено і написано на упаковці, терміну придатності теж. Якщо взяти огірки, то нема нічого страш-
ного, коли від дати випуску минув рік-два. А загалом, пакету не варто довіряти, бо ми не знаємо, де воно пакувалося І коли. Недобросовісні продавці, он чула, обновляють етикетку й продають те. що не сходить. Не знаю правильно це чи ні, але я довіряю лише Ользі Василівні.