Викладач Сосницького сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку Ніна Смаглюк в своїй громаді людина авторитетна і розуміється насамперед на економічних питаннях, зокрема як залучати до громади інвестиції та створювати робочі місця в селах. Нині Ніна Смаглюк – чинна депутатка Сосницької ОТГ від партії «Наш край» і водночас кандидатка-самовисуванка на посаду голови Сосницької ОТГ, яку підтримує Роман Солодаренко та «Наш край».
Пані Ніно, ви чинний депутат Сосницької ОТГ. Тож які досягнення за 5 років депутатства вважаєте найсуттєвішими?
Фракція «Нашого краю» в співпраці з меценатом і почесним громадянином Сосниччини Романом Солодаренком, тренерами і батьками долучалася до створення в Сосниці Дитячо-юнацької футбольної школи «Lions». Переймалися питаннями реєстрації закладу.
Також займалися захистом і зарибленням, переважно коропами, ставків громади. У полі зору були й земельні питання, зокрема проблеми незаконного розорювання земель.
Над втіленням у життя яких проектів працюватимете у разі обрання вас головою ОТГ?
Втілюватиму в життя програму розвитку сіл Сосницької громади. Вже навіть є певні напрацювання. Люди в селі мають величезну кількість сільськогосподарської продукції, яку на сьогодні змушені продавати за копійки, або її взагалі ніхто не купує. Тож варто створювати сільські кооперативи, які якраз і займуться тією переробкою, наприклад, глибокою заморозкою грибів і ягід. Тим паче, що приміщення в селах для цього є, зокрема, колишні школи й будівлі інших закладів, які давно пустують. Їх можна використовувати ефективно – розмістити виробництва.
Кому доручите розробку конкретних проектів для сіл? Адже кожне з них має свою особливість.
В Сосницькій ОТГ з’явиться відділ маркетингу, який і розроблятиме ці проекти. Важливо, що їхня реалізація передбачає створення робочих місць саме для місцевих жителів.
З командою однодумців багато де бували і переймали досвід, як люди відкривають кооперативи в селах, як працюють, зокрема на Західній Україні. Важливо, що неймовірно великі вкладення не потрібні. Мова йде про 100, 200, 300 тисяч гривень. Для того, щоб справа стартувала, треба закупити потрібне обладнання. Тим паче, є люди готові інвестувати кошти у розвиток сіл нашої громади.
Яке бачення маєте щодо підтримки аграрного напрямку громади?
Підтримуватимемо фермерів, особливо дрібних виробників. І землі запасу, які в громаді залишилися, пріоритетно передаватимемо в користування саме місцевим аграріям. Бо на сьогодні на Сосниччині землею також користуються агрофірми, які не мають ніякого стосунку до нашого краю. Тому й не долучаються до вирішення проблем, які виникають на території громади.
Які ще нагальні питання в пріоритеті окрім створення виробництв?
У громаді проблеми з водою. У кожному селі є висохлі колодязі й водойми. Також не перший рік у Сосниці актуальне питання якості води. Вона в нас брудна і виникають проблеми з водопостачанням. Тому одне із найнагальніших завдань – ремонт водонапірної станції та відновлення водозабезпечення Сосницького краю.
Перейматиметеся проблемою високих тарифів на житлово-комунальні послуги?
Так, жителям громади доводиться дорого платити за тепло і використаний газ. Тож на сьогодні вкрай необхідно створити комунальне підприємство «Сосниця тепло», яке не буде закуповувати дороге паливо через тендери, а матиме своє. В селах є величезний простір для заготівлі дров. До того ж, люди які цим займатимуться, матимуть робочі місця й зарплату, села стануть ошатніші. І водночас можна розраховувати на зменшення у платіжках сум за опалення.
Сосницький край – напрочуд мальовничий. Чи розвиватимуть у громаді туристичну галузь?
Наша Сосницька громада – це унікальна місцевість дана нам природою, де протікає зачарована Десна. А ми досі не використовуємо цей потенціал. Тож працюватимемо над розвитком зеленого туризму, навіть у кожному селі. Адже це одне із джерел заробітку грошей і поповнення бюджету.
Ірина Ковальова