Найкращий захист від кору – вакцинація

За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2018 році на кір захворіло більше 54 тисяч українців. Упродовж 8 тижнів 2019 року на цю хворобу постраждала 2 751 людина, з них 1 313 дорослих і 1 438 дітей. Як свідчать дані, найбільше хворих в районах, де охоплення плановою вакцинацією є найменшим.

У сусідніх із Сосницьким районом теж є випадки зараження цією хворобою. Тож як уберегтись від кору, про це у нашій бесіді з сімейним лікарем Марією Сердюк.

Маріє Юріївно, розкажіть що це за хвороба – кір.

Кір – це надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Тобто при чханні, розмові, кашлі. Вірус кору настільки липкий, що може передаватися з одного приміщення в інше. Якщо це багатоповерхівка, то з 1-го на 5-ий поверх через вентиляційні шахти. Живе він на поверхнях до 2 годин. Якщо 9 із 10 невакцинованих людей контактували з хворим, вони будуть заражені.

Як уберегтися від хвороби?

Єдиним методом профілактики і захисту себе від хвороби є вакцинація за календарем щеплень потрібно робити щеплення два рази: дітям в 1 і 6 років.

І цього достатньо, щоб не заразитися дорослим?

Ні. Це не пожиттєвий захист. Максимально вважається людина захищеною приблизно 15 років, це при тому, якщо вона мала двохразову вакцинацію. Але якщо в дитинстві було перенесене захворювання, то захист буде пожиттєвий. Через 15 років людина вважається в групі ризику. Тому зараз йде масова вакцинація, оскільки був період, коли вакцин в Україні не було і це, ймовірно, спричинило епідемію. У найбільшій групі ризику освітяни, медики, військовослужбовці.

Чи є в нашій лікарні вакцина від кору?

Вакцина в лікарні є в достатній кількості. Вона сертифікована. Для дітей до 18 років і для людей групи ризику вона безкоштовна. В принципі не відмовляємо усім, хто звертається до лікаря. Адже це єдиний спосіб уберегтись ВІД тяжкої хвороби і від її ускладнень?

Чим же небезпечна хвороба – кір?

Дійсно, вона дуже небезпечна, адже дуже швидко розповсюджується, вражає імунну систему, йде приєднання бактеріальної інфекції, і це небезпечно, тоді утворюються тяжкі ускладнення, такі як енцефаліт, пневмонія, отит, інвалідність і смертність. Перші її прояви такі ж, як при ГРВІ – нежить, сухий кашель, підвищена температура тіла, почервоніння очей.

Виявити, що це саме кір ми можемо пише на 4-5 день, коли з’являється специфічна висипка на тілі. До речі, вона з’являється зверху вниз: голова, шия, тулуб, кінцівки. І в такій послідовності зникає, залишаючи на місці плямисто-папульозного висипу пігментацію.

Коли людина вважається заразною?

До моменту висипки і за 2 дні до цього людина розносить інфекцію. Бувають випадки, коли хворі звертаються до лікаря вже тоді, коли з’явилась висилка. Є три стадії захворювання на кір: легка (типова. Характерна для людей, імунітет яких не реагує на вакцинацію, таких у світі 10%), середня, тяжка. Так от якщо у хворого легка стадія захворюваності, то він лікується в домашніх умовах. Звертатись до лікаря потрібно обов’язково, оскільки є небезпека для тих, хто був в контакті з хворим.

А як можна убезпечить тих, хто був в контакті з хворим?

Всім контактним людям потрібно упродовж 72 годин зробити вакцину КПП. Якщо пройшло більше часу з моменту виявлення кору або контактні люди це діти до року чи вагітні, чи з імунодефіцитом, то їм не можна вводити вакцину, їм вводять коровий імуноглобулін, але це при тому, якщо людина була до 5 дня контакту з хворим. Коровий імуноглобулін вводиться в Чернігові. Тому, як тільки запідозрили хворобу і були в контакті з хворим, відразу потрібно звернутись до сімейного лікаря.

Чи можна вилікуватись самостійно?

Взагалі ліків від кору не існує. Можна лікувати ГРВІ, зважаючи на симптоми. Та все ж головне вчасно звернутись до лікаря, щоб запобігти ускладнень собі і убезпечить всіх ближніх.

Зараз читають

Світ не без добрих людей

Хочу поділитися історією про життя-буття сосницьких ветеранів праці на...

У Костиреві – бійка, а в Сосниці били вікна

22 липня о 04:07 сосничанин повідомив, що у дворі...

ФК «Кудрівка» перемагає «Динамо» та робить крок до чемпіонства

Єдиною командою із представників нашого району, яка на минулих...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано