За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2018 році на кір захворіло більше 54 тисяч українців. Упродовж 8 тижнів 2019 року на цю хворобу постраждала 2 751 людина, з них 1 313 дорослих і 1 438 дітей. Як свідчать дані, найбільше хворих в районах, де охоплення плановою вакцинацією є найменшим.
У сусідніх із Сосницьким районом теж є випадки зараження цією хворобою. Тож як уберегтись від кору, про це у нашій бесіді з сімейним лікарем Марією Сердюк.
Маріє Юріївно, розкажіть що це за хвороба – кір.
Кір – це надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Тобто при чханні, розмові, кашлі. Вірус кору настільки липкий, що може передаватися з одного приміщення в інше. Якщо це багатоповерхівка, то з 1-го на 5-ий поверх через вентиляційні шахти. Живе він на поверхнях до 2 годин. Якщо 9 із 10 невакцинованих людей контактували з хворим, вони будуть заражені.
Як уберегтися від хвороби?
Єдиним методом профілактики і захисту себе від хвороби є вакцинація за календарем щеплень потрібно робити щеплення два рази: дітям в 1 і 6 років.
І цього достатньо, щоб не заразитися дорослим?
Ні. Це не пожиттєвий захист. Максимально вважається людина захищеною приблизно 15 років, це при тому, якщо вона мала двохразову вакцинацію. Але якщо в дитинстві було перенесене захворювання, то захист буде пожиттєвий. Через 15 років людина вважається в групі ризику. Тому зараз йде масова вакцинація, оскільки був період, коли вакцин в Україні не було і це, ймовірно, спричинило епідемію. У найбільшій групі ризику освітяни, медики, військовослужбовці.
Чи є в нашій лікарні вакцина від кору?
Вакцина в лікарні є в достатній кількості. Вона сертифікована. Для дітей до 18 років і для людей групи ризику вона безкоштовна. В принципі не відмовляємо усім, хто звертається до лікаря. Адже це єдиний спосіб уберегтись ВІД тяжкої хвороби і від її ускладнень?
Чим же небезпечна хвороба – кір?
Дійсно, вона дуже небезпечна, адже дуже швидко розповсюджується, вражає імунну систему, йде приєднання бактеріальної інфекції, і це небезпечно, тоді утворюються тяжкі ускладнення, такі як енцефаліт, пневмонія, отит, інвалідність і смертність. Перші її прояви такі ж, як при ГРВІ – нежить, сухий кашель, підвищена температура тіла, почервоніння очей.
Виявити, що це саме кір ми можемо пише на 4-5 день, коли з’являється специфічна висипка на тілі. До речі, вона з’являється зверху вниз: голова, шия, тулуб, кінцівки. І в такій послідовності зникає, залишаючи на місці плямисто-папульозного висипу пігментацію.
Коли людина вважається заразною?
До моменту висипки і за 2 дні до цього людина розносить інфекцію. Бувають випадки, коли хворі звертаються до лікаря вже тоді, коли з’явилась висилка. Є три стадії захворювання на кір: легка (типова. Характерна для людей, імунітет яких не реагує на вакцинацію, таких у світі 10%), середня, тяжка. Так от якщо у хворого легка стадія захворюваності, то він лікується в домашніх умовах. Звертатись до лікаря потрібно обов’язково, оскільки є небезпека для тих, хто був в контакті з хворим.
А як можна убезпечить тих, хто був в контакті з хворим?
Всім контактним людям потрібно упродовж 72 годин зробити вакцину КПП. Якщо пройшло більше часу з моменту виявлення кору або контактні люди це діти до року чи вагітні, чи з імунодефіцитом, то їм не можна вводити вакцину, їм вводять коровий імуноглобулін, але це при тому, якщо людина була до 5 дня контакту з хворим. Коровий імуноглобулін вводиться в Чернігові. Тому, як тільки запідозрили хворобу і були в контакті з хворим, відразу потрібно звернутись до сімейного лікаря.
Чи можна вилікуватись самостійно?
Взагалі ліків від кору не існує. Можна лікувати ГРВІ, зважаючи на симптоми. Та все ж головне вчасно звернутись до лікаря, щоб запобігти ускладнень собі і убезпечить всіх ближніх.