Лікування мистецтвом

Мистецтво – невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Часто таємні бажання, підсвідомі почуття та емоції легше викласти у творчості, ніж виразити у словесній формі. Тому останнім часом великої популярності набуває метод лікування за допомогою художньої творчості, або арт-терапія. Про всі таємниці цієї методики нам розповість сосничанка, практикуючий арт-терапевт Ніна Лихарьова.

Творче зцілення

Арт-терапія вперше була згадана в 1938 році при лікуванні туберкульозу у хворих і вона давала незвичайний ефект – людина за допомогою малюнків змінювала свій стан. Сама по собі арт-терапія це не тільки малювання, а й різноманітне ліплення, манко, пісочна, лялько терапія, звичне всім в’язання, шиття – це також методики терапії, Ніна проводила заняття зі звичайними хусточками. Під час таких занять розслаблюються м’язи і відбуваються зовсім інші процеси, людина розповідає те, на що наша свідомість, зазвичай, включає дуже багато блоків, а підсвідомість під час творіння все рівно говорить про людину, і завданням психолога є саме почути людину і почути всю глибину її розмови.

Правильно підібрана атр-техніка допомагає зняти стрес, напруги, деякі техніки направлені на встановлення тіснішого контакту в колективі, згрупування його. Також арт-терапія дозволяє не тільки діагностувати і коректувати деякі стани, а й є методики по роботі з травмами і посттравматичними синдромами, що дуже добре допомагає військовим.

Дана’ терапія це все-таки робота з психологом, тому тут не має оцінок (гарно ви намалювали, чи погано), те, як людина намалювала – це найкраще.

Плюсів арт-терапїї дуже багато, єдиним мінусом є те, що іноді людина не готова вирішувати далі свою проблему, і тому залишає все як є.

А от одним з плюсів, який не перестає вражати Ніну, це те, що люди починаються елементарно спілкуватися. Потрібно залишити свої схованки, не сидіти самі з собою, а кудись виходити з будинків, говорити, налагоджувати контакт і знайти місце, куди можна донести свої думки. І коли під час занять люди обговорюють в копі свої проблеми, то знаходять багато спільного один з одним, адже люди немов дзеркала , і можуть віднайти допомогу і підтримку в таких групах.

Економіст за професією, психолог за призванням

В Сосниці такі заняття відвідують люди різних вікових категорій, від 14-15 років і до 63-65. Це є переважно жінки, але приходять і чоловіки, і їм також це дуже подобається. Творчий простір для проведення занять надає музей ім. О.П. Довженка і, на диво, оплата за проведену роботу здійснюється по бажанню, щоб компенсувати витрати на матеріали.

Як же ж спало на думку нашій героїні займатися саме такою серйозною справою?

– Я працюю в казначействі, але психологія завжди була для мне таким цікавлячим моментом. Я не йшла в психологію, бо вона здавалась мені занадто великою відповідальністю, яку звичайна людина невспромозі нести, мені здавалося, що це така недосяжність, яка підвладна лише обраним. Я розуміла, що не знаю як справлятися з консультуванням. – зізнається Ніна. – І от, 2 роки тому я випадково потрапила на навчання з позитивної психотерапії, там відкрилися для мене зовсім інші моменти. Там я побачила як можна зовсім по-іншому спілкуватись з людьми, як можна допомагати людям, яким складно. В моєму житті були такі ситуації, і я не завжди знала як з цим справлятися. І коли я знайшла інструменти, якими можна допомагати і собі, й іншим, в якийсь момент я зрозуміла, що не можу і не повинна затримувати ці знання, я хочу це давати далі.

Коли Ніна почала розмовляти з людьми, розповідати про своє захоплення, то зрозуміла, що їм це цікаво і вони хочуть більше знати про себе та інших. І працівники музею підтримали. Потім, Ніна розмістила оголошення на своїй сторінці в фейсбуці і так зібралася група зацікавлених людей. Вона почала потроху консультувати. Влітку такі заняття проводили один раз в 2 тижні, зараз в зв’язку з тим, що в Чернігові проходить навчання з арт-терапії та з метафоричними картами – по можливості. В психології процес навчання безкінечний, і вже скоро, з новим багажем знань буде оновлено заняття для всіх, хто їх з нетерпінням чекає.

Основна проблема в людей – відсутність комунікації. Ми не вміємо розмовляти і не говоримо про себе, про свої почуття. В нас емоційно закрите суспільство, і ці заняття допомагають сказати про своє, наболіле або надихаюче, і у відповідь отримати прийняття. Ми не говоримо про це в повсякденному житті, це вважається чимось занадто неприйнятним. Дуже важливо підтримувати, приймати людину такою, яка вона є, не критикувати, а вміти бачити краще в іншому і говорити йому про це. Ми створені з можливістю мови не просто так. В людині все збалансовано, копи вона виговорюється, це вже початок вирішення проблеми І на фізичному рівні людина відчуває полегшення. Проблеми в людей різні, але саме в спілкуванні з іншими їх можна вирішувати.

Навчалась зранку, вночі й по вихідних

Де ж знайти час на навчання, якщо працюєш 5 днів на тиждень? Для цього знайшлись вихідні, онлайн вечірні часи, і це взагалі не стомлювало, а лише дуже надихало!

– Коли я їхала додому з навчання, то була переповнена позитивними враженнями, і хотіла передавати це далі. І той час, який я на це витратила, він вартує того’ Так, дійсно це займає ранки, вечори, вихідні, але приносить задоволення.

Порада від психолога. Розмовляйте один з одним – важливо вміти чути один одного, приймати і підтримувати, і не боятися говорити про своє внутрішнє. І якщо є якісь турботи, не треба терпіти, чекати, що все вирішиться без ваших прикладених зусиль. Якщо є розуміння, що потрібна допомога – то як сказано в Біблії – «кожен, хто просить одержує, хто шукає знаходить, а хто стукає відчинять йому» – тому просіть і шукайте – комусь допоможе розмова з друзями, комусь робота з психологом, хтось знаходить відраду в розмові з Богом. Ми всі різні, але ми всі маємо багато спільного.

Я беру це для себе, і бачу, що це допомагає людям, – щиро зізнається Ніна.

До речі, Ніна також вступила на магістратуру психології в Чернігівський педагогічний університет, і практично закінчила його. Залишилось лише отримати диплом.

У вас депресія чи лінь?

Зараз безліч людей скаржаться на депресію, і це слово в багатьох на слуху. Так що ж таке депресія з точки зору психотерапевта? Це стан душі чи лінь?

За позитивною психотерапією будь-які наші прояви нам потрібні, в людини є все те, що їй необхідне. І в людини завжди є все, щоб вирішити всі свої складнощі. Потрібно розглядати «лінощі» через запитання – що це дає людині? Які свої труднощі за допомогою ліні вона вирішує? Можливо це просто збереження якихось ресурсів, можливо таким способом людина хоче сповільниться, коли вже загнана і стомлена, а можливо цей процес*включається, коли підсвідомо людині нецікаво в даний час займатися чимось, відсутня мотивація. Якщо говорити про депресію, то важливо, щоб цей діагноз був встановлений саме лікарем та не займатися самолікуванням. Але, в будь-якому випадку, робота з психотерапевтом сприяє зменшенню її проявів.

У кожного психолога має бути свій психолог

Складається враження, що якщо людина вміє допомагати вирішувати чужі проблеми, то свої в неї навіть не з’являються. Але це зовсім не так. В повсякденному житті у Ніни бувають ситуації «чоботар без чобіт», адже в щоденному спілкуванні є свої труднощі, проблеми, І от тут вже важче з них вийти. Чому в кожного психолога має бути свій психолог? Бо коли ми занурені в проблему – вона занадто близько – і тому ми її не бачимо в цілому. І завдання психолога – допомогти людині дистанціюватися, відійти далі від проблеми, побачити що саме заважає вирішенню її, і як можна краще її вирішувати. Бо коли людина занурена в своїх домашніх справах, то іноді поводить себе зовсім не так, як їй хотілося б. Але бувають ті моменти, коли розумієш, що відбувається, і можна зупинятися і зовсім по-іншому використовувати це. Тому позитивна психотерапія саме і допомагає людині бачити свої труднощі з різних ракурсів та вчитися краще самостійне їх вирішувати.

Зараз читають

Біля заправки в Сосниці виявили дитину, що йшла на Волинку

15 липня із заявою звернулась гр-ка М., яка заявила,...

День Сосниці: ще одна візитівка Сосниці – кінокамера, композиція з металу

Наша унікальна Сосниця традиційно у вересні відзначила свій день...

Оптимізація шкіл – боротьба за якісну освіту?

Зараз в громаді обговорюється надзвичайно важливе питання стосовно нашої...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано