Харчування є одним із важливих факторів, які забезпечують процеси росту, фізичного і нервово-психічного розвитку дитини. Недостатнє харчування у дитячому віці у подальшому може спричинити погіршення стану здоров’я. Якщо дитина відвідує дитячий садок, то в основи кому частину добового раціону (не менше 70%) вона отримує в садочку. Саме тому питання харчування дітей вимагає постійної уваги.
Ми відвідали ЗДО «Калинка» та з’ясували в завідуючої Галини Георгіївни Козлової основні моменти щодо харчування дітей в цьому закладі.
Яка вартість харчування дітей в садочку?
Харчування коштує 20 грн в день. 10 грн платять батьки і 10 грн селищна рада. Плата здійснюється за ті дні, в які дитина фактично відвідувала садочок.
Чи є категорії дітей, до яких застосовуються пільги?
Так. Діти з малозабезпечених сімей звільнені від плати на 100%, дітям воїнів АТО, дітям з особливими потребами і з багатодітних сімей надається знижка 50%. Таких дітей у нас 40 чоловік, всім їм надається пільга.
Хто затверджує меню діткам на день?
Пише меню медична сестра і подає на затвердження завідуючій.
Чи мають продукти відповідні сертифікати якості?
Харчування у нас завжди якісне, свіже, страви готують тричі, на день. Продукти приймаються лише за наявності супровідних документів, які підтверджують походження, безпечність, їх якість та відповідність вимогам державних стандартів. Всі продукти мають відповідні сертифікати, з постачальниками укладені договори. продукти харчування та продовольча сировина зберігаються в відповідних приміщеннях, де забезпечується дотримання санітарних норм і правил.
Чи дотримуються норми харчування?
Чесно кажучи – ні. Це наша велика проблема. Враховуючи теперішні ціни, 20-ти гривень не вистачає, щоб нагодувати дитину 3 рази на день згідно всіх норм. Але все ж ми намагаємось урізноманітнити меню, щоб страви не повторювались кожен день. Готуємо м’ясо, печінку, рибу, салати, сир постійно є і на сирнички, і на ліниві вареники, і на млинці, молока у нас в достатній кількості. Тобто в сам набір продуктів включено все, що можна діткам, тільки єдине, що по кількості норма не може виконатись через високі ціни на продукти.
Мабуть, уже потрібно міняти ціни, щоб батьки і селищна рада більше платили, але все це дуже складно втілити в життя.
А окреме меню для дітей, в яких алергія на певні продукти є?
До нас батьки не зверталися з таким питанням, але якщо б виникла потреба – то обов’язково б щось вирішили.
Чи є списки обов’язкових продуктів, які повинні батьки приносити в садочок?
Це є спонсорська допомога. Далеко не всі батьки її здають, ми просимо це зробити для покращення якості харчування дітей. Є батьки, чия дитина проходила в садочок 4 роки і вони жодного разу не приносили продуктів. І ніхто їх не змушує цього робити, це все робиться на совість і на власний розсуд батьків. Ми просимо принести картоплю і овочі, бо наших коштів не вистачає на те, щоб діти увесь рік їх їли. Тому часто в зимовий період вимушені купувати і моркву, і цибулю. Ми дуже вдячні всім батькам, які діляться власними запасами. І, чесно кажучи, на сьогоднішній день на 170 дітей в садочку приблизно половина батьків нічого не приносили і ніхто їх не змушує, всім дітям дають однакові порції. Якщо, наприклад, в літньо-осінній період салат дітям давали два-три рази на день, то зараз намагаємось хоча б раз його приготувати, тому що не маємо вдосталь продуктів. І так само картоплю пюре дуже багато дітей любить і ми не можемо її готували часто, бо картопля зараз по 7-9 грн за кг. Були роки, коли садочку з картоплею допомагали фермери, і ми їм дуже вдячні за це, але в цьому році, на жаль, в них нема необробленої картоплі, яку можна дати дітям.
Чи дають дітям напівфабрикати?
Напівфабрикатів ми ні в якому разі не закуповуємо! Ми купуємо поросячу тушку, на кухні її розбирають, перекручують м’ясо на фарш і далі готують страви дітям.
Ще останнє питання: чи дають дітям смажену їжу, чи тільки варену і парену (згідно норм)?
У нас всі страви проходять через духовку. Наприклад, котлети, риба, печінка, млинці спочатку обжарюються, потім ставляться в духовку і тушкуються. Ніякі другі страви не подаються, якщо не пройдуть термічної обробки.
Далі ми завітали на кухню садочка. Таїнство приготування страв відбувається саме тут, звідси по садочку розлітаються смачні аромати. Кухня оснащена всім необхідним обладнанням, на днях було встановлено нові камфорки в електричній плиті і готувати страви кухарям стало ще зручніше.
На кухні садочка господарює кухар Валентина Примаченко. В меню сьогодні: на сніданок – каша рисова, гуляш, хліб пшеничний, печиво та чай; на обід – суп гороховий з сухариками, макарони, биток м’ясний, чай; на вечерю -млинці з сиром і сметанною підливою та какао.
Ми заглянули в одну із груп. Чергова і нянечка сервірують стіл до сніданку. Дівчинка з усією відповідальністю розкладає столові прибори. Дітки з великим задоволенням їдять страви, бажають «смачного» один одному і передають «дякую» кухарям. А щодо вподобань малюків, то мабуть, кожна людина щось полюбляє їсти, а щось ні. Звичайно, якщо ваш малюк тільки починає відвідувати садочок, то перший час йому доведеться звикати до нового меню, всі проходять цей період, а в дружній компанії однолітків період адаптації і дегустації нових блюд і звикання пройде набагато швидше.
Питання до батьків:
Вас влаштовує харчування дитини в садочку? Чи здаєте Ви овочі в садочок?
Юлія Бояринова, мама Максима, старша група
Так, звичайно. Дитина приходить додому не голодна. Їсти не просить, отримує всі поживні речовини. За 10 грн в день, які ми платимо, вдома так не нагодую. Дуже любить млинці з повидлом і не любить суп, але його ж не готують кожен день.
Здаємо кожен рік. Якщо чогось нема вдома, то можна замінить іншим продуктом, якого вдосталь.
Анна Степко, мама Саші, ясельна група
Дуже влаштовує! Моя дитина не голодна після садочка, і я не раз приходила під час того, як вони їли – все дуже смачно, пахне добре. Моя старша дитина ходила в цей самий садочок і ніколи ніхто не жалівся. Звичайно, хотілося б, щоб діти отримували більше фруктів чи йогуртів, але це вже так би мовити наші батьківські забаганки, це все вони їдять вдома. А в садочку дійсно діти завжди їдять крупи, овочів багато, загалом дитина не голодна.
Ще не відносили, навесні віднесемо. Це не обов’язково, нас не змушують, звичайно, але дуже просять принести. В цьому році в нас нема моркви, але є багато буряків, тому, мабуть, принесемо їх більше або купимо моркву.