Чия земля?

З 1 жовтня 2020 року планується запровадити ринок земель сільськогосподарського призначення. Тема резонансна і суперечлива, адже має багато противників. Але чи знали ви, що на сьогодні ринок цей діє! Тільки запроваджено мораторій на земельні частки (паї). Після зняття мораторію продавати можуть почати сільськогосподарські землі, які перебувають у державній, комунальній і приватній власності.

Експерти прогнозують середню ціну за 1 га в розмірі 2 500$. На сьогодні селяни або їхні родичі від землі отримують лише плату за землю, так звану оренду за паї.

Про те, на скільки «пайові» виплати вплинуть на вартість землі і де найкращі землі на Сосниччині, – поцікавилися в заступника начальника відділу Головного управління Держгеокадастру у Сосницькому районі.

Яким буде ринок земель? Хто є першочерговим покупцем та чи можна буде продати вже орендовані паї?

Яким буде ринок землі, як вона будуть продаватись та яка буде вартість – це все диктуватиме попит на землю, але механізми самого ринку земель на законодавчому рівні на сьогодні відсутні.

Власникам паїв не потрібно боятись ринку земель. На мою думку, держава не буде зобов’язувати власників до обов’язкового продажу паїв, це все буде робитись за бажанням. Є така думка експертів: якщо орендна плата за 10 років перевищує вартість земельної ділянки, то сенсу продавати її немає. А якщо плата нижча, то варто задуматись про продаж. Але це все залежить від власника паю.

Багато розмов на найвищому рівні держави точиться на тему: хто ж буде покупцем земель с/г призначення. Пріоритет мають фермери, в більшості договорів прописано, що першочерговим покупцем при відкритті ринку земель є орендар, але якщо вони не «потягнуть» ціну або не виявлять бажання – інші користувачі. На мою думку, першочерговим покупцем повинна бути держава.

В більшості господарств, згідно чинного законодавства, термін оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва складає не менше 7 років, тобто з урахуванням ротації культур в сівозміні. Проте у нас це не враховується. В середньому по району термін оренди в договорах 10 років.

Якщо є ще старі діючі договори, то вони заключені на 5-7 років, проте зараз всі на 10 років. Орендарі намагаються перезаключити договори оренди на більші терміни, так наприклад, по Вільшанській сільській раді орендодавці попідписували додаткову угоду з терміном оренди земельного паю на 17 років.

Поки не відомо чи можна буде продати пай, який знаходиться в оренді, до закінчення строку договору. Це все залежить від часу і повинно бути врегульовано на законодавчому рівні.

Скільки земель на Сосниччині, які теоретично можуть почати продаватися з впровадженням ринку землі?

На території Сосницького району обліковується майже 58,4 тис. га сільськогосподарських угідь державної, комунальної і приватної форми власності, що становить 63,8% від загальної площі району, а це: рілля, перелоги, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, які практично можуть бути об’єктами продажу в разі зняття мораторію на продаж. Звісно, що найбільшим попитом у сільському господарстві користується рілля, питома вага якої становить майже 59% від усієї площі сільськогосподарських угідь.

Який розмір оплати за пай власнику?

На вартість сплати за пай впливають різні фактори, а саме нормативно-грошова оцінка земельної частки та відсоток сплати коштів від цієї нормативно-грошової оцінки (далі НГО). У нас в районі по господарствах різний відсоток. Якщо холдинги в договорах вказують 11%, то місцеві фермери, які, мабуть, менш заможні, ніж агрохолдинги, виплачують 5-6%. Але ці холдинги, які зайшли на територію району і обробляють землю, спонукають місцевих фермерів підвищувати орендну плату, оскільки селяни будуть заключати договори оренди з тими, хто виплачує більше. По району середній розмір плати за пай становить 8,4% від НГО.

У середньому по району плата за 1 га на рік становить 2 007 грн.

Найвищі показники оплати за 1 га:

  • Сосницькій селищній раді – 2 700 грн
  • Вільшанській сільській раді – 2 698 грн
  • Лавській сільській раді – 2 400 грн

Найнижчий показник мають:

  • Конятинська сільська рада – 1 200 грн
  • Змітнівська сільська рада – 1 318 грн
  • Спаська сільська рада – 1 621 грн

На ці показники впливає те, що в сільських радах, в яких вища плата за гектар, кращі землі – темно-сірі та чорноземи, від них більша віддача і орендарі намагаються сплачувати більший відсоток, а в Конятинській, Змітнівській, Спаській сільських радах землі більш суглинкові, супіщані і відповідно вартість їх на багато нижча, ніж в вищеперерахованих сільських радах.

Які розміри паїв селян Сосниччини – де найбільші, де найменші?

На сьогодні по Сосницькому району розмір середньої частки (паю) становить 2,5 га. Сам розмір земельного паю залежить від наявних сільськогосподарських угідь, які перебували на обліку підприємства, і кількості його членів, які набули права на отримання земельного паю. Найбільший розмір паю по Вільшанській сільські раді – 4,20 га, по Лавській – 4,01 га, Загребельській – 3,95 га. Найменші розміри паїв в Шаболтасівській та Авдіївській сільських радах – 1,50 га та 1,55 га відповідно.

Усі державні органи, що відповідають за землю, зазначають: готові до будь-яких рішень центральних органів влади. Тому тема продажу землі – питання суто політичне, яке має визначити кому, коли, за яких умов і за скільки продаватимуть.

Зараз читають

1 200 гривень за стерилізацію однієї собаки

Світлана Пастушенко, секретар селищної ради, повідомила, що ветлікар Ігор...

Зрозуміють тільки сосничани. Життя селища у веселих гіфках

Коли у Сосниці відкрили фітнес-центр «Вище неба» - так...

Сосничанка без дозволу забрала три копиці сіна

1 липня о 10:40 звернулася гр. К. про вчинення...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано