Будемо триматись до останнього?

Все тече, есе змінюється… При цьому постійним сталим прагненням залишається бажання людей жити краще, мати впевненість та стабільність.

При побажанні хорошої долі, древні східні мудреці говорили: «Не дай Вам Боже жити в період глобальних перемін». А нам дав! При тому, судячи з тривалості перебігу реформ у нашій державі, мабуть, правильніше назвати його не періодом, а епохою. Адже з часів розпаду Радянського Союзу перебудовні процеси відбуваються до цих пір. Однією з найвідчутнішою переміною і особливо на селі стало реформування колгоспів та розпаювання землі. На наслідки таких, дійсно революційних змін, в дуже значній мірі вплинуло те, яку позицію зайняла тодішня влада на місцях і як використали своє право самі люди – учасники того процесу. Скрізь по-різному.

І ось чергова реформа. 5 лютого 2015 року набрав чинності та вступив у дію Закон України № 157-Х/111 «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Закон, який регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст. Цим документом започатковані нові принципи формування, самоорганізації та розвитку громад в умовах децентралізації влади. А вже через два місяці, а точніше 8 квітня 2015 року вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження методики формування спроможних територіальних громад».

Ця методика визначила механізм та умови формування спроможних територіальних громад, а також порядок розроблення і схвалення перспективних планів формування територіальних громад.

Простіше кажучи – є закон, є механізм його втілення, є влада на місцях, прямий обов’язок якої забезпечити належним чином роз’яснювальну роботу серед населення та створити умови, за яких кожна людина змогла б своєчасно використати своє право на те чи інше об’єднання.

Трохи статистики. Чернігівщина займає лідируючі позиції по децентралізації в Україні. Вже створено 55 об’єднаних територіальних громад, що становить понад 80% території області. Там, де місцева влада своєчасно розгледіла користь від таких нововведень, нові суб’єкти самоврядування (ОТГ) почали створюватись ще у 2015 році. На їх розвиток виділились кошти державної підтримки, а це десятки мільйонів гривень, які поетапно отримали своєчасно створені громади.

А як у нас у районі?

Як коментує очільник Сосницької РДА Олег Максименко, перспективний план, згідно з яким в районі має відбутися запланована децентралізація, створили ще у 2016 році.

Згідно розробленого плану до Сосницької ОТГ мають увійти 19 сільських рад, в тому числі Авдіївка та Шаболтасівка. Але чомусь керівник району не відмічає, що в певний період існував ще один перспективний план щодо створення Авдіївської ОТГ і лише завдяки пасивності сільських голів він до сих пір залишається не реалізованим. В таке об’єднання мали можливість увійти Козляницька, Хлоп’яницька, Авдіївська та Шаболтасівська сільські ради.

Що ж стосується створення Сосницької ОТГ, то вибори в цю громаду відбулися в жовтні 2017 року. Із 15 запланованих громад до неї приєднались лише 7 громад, а 8 так і залишились недозалученими. А що ж стосується кандидатів в Авдіївську громаду, то їм від сосничан навіть і пропозицій на приєднання до Сосниці не було.

Саме не визначеність влади і в районі, і на місцях стало основною причиною створення в Авдіївці та Шаболтасівці ініціативної групи, а це близько трьох десятків небайдужих людей. Мета – вивчення думки жителів щодо об’єднання.

Перебравши на себе владні обов’язки, провівши цілий ряд консультацій з фахівцями та посадовими особами обласної ради, облдержадміністрації, Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування, включаючи неодноразові, в тому числі групові, поїздки до обласного центру, опираючись на отримані таким чином роз’яснення та рекомендації, було проведено подвірне письмове анкетування жителів громади із запитанням в анкеті: чи підтримуєте ви ініціативу створення Авдіївської ОТГ у складі Козляницької, Хлоп’яницької, Авдіївської та Шаболтавської сільських рад Сосницького району, Орлівської та Блистівської сільрад Новгород-Сіверського району та ще 6 сусідніх сіл (їх назви в анкеті вказувались) Коропського району.

Саме такий формат об’єднання за отриманими рекомендаціями міг би забезпечити самоспроможність такої громади. Позитивну відповідь надала переважна більшість опитаного дорослого населення Авдіївки та Шаболтасівки. Результати опитування були надані головам відповідних сільських рад.

1 жовтня 2019 року на позачерговій сесії Авдіївської сільської ради була підтримана ініціатива групи місцевих депутатів щодо такого об’єднання. Як при підготовці до сесії, так і в процесі виконання її рішень було дотримано всіх необхідних процедурних вимог. Членами затвердженої на сесії робочої групи було своєчасно письмово поінформовано голів відповідних сільських рад щодо намірів на таке об’єднання. Крім того на зборах громадян в шести сільських радах було організовано та проведено громадські слухання, на яких люди мали можливість отримати вичерпні відповіді на свої запитання від фахівців Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування.

На жаль, від двох суміжних громад, сіл Шаболтасівка та Хлоп’яники, надійшли копії рішень їхніх сесій з відмовою у наданні згоди на об’єднання, з як під копірку написаною аргументацією «як таке, що не відповідає перспективному плану формування територій громад Чернігівської області».

Такі рішення наших найближчих сусідів унеможливили подальші дії по об’єднанню. Але ж Закон України поки що ніхто не відміняв, як і право людей на добровільне об’єднання. І це право та можливість громадян зробити свій вибір не може бути обмеженим жодним перспективним планом. Тим більше, що по закону відстань від так званого адміністративного центру до громади, що приєднується, не може перевищувати 25 км, а до Сосниці майже удвічі дальше.

Чим же насправді керувались при прийнятті рішень голови та депутати сільських рад залишається не зрозумілим. Можна лише припустити, що їх особисті корисливі інтереси переважають над прагненням більшості. Напевно вислів одного з депутатів на сесії Шаболтасівської сільської ради «Будемо триматись до останнього» є своєрідним гаслом тих, хто за посадовими обов’язками мав би бути лідером у цій ситуації, але приватний інтерес став вагомішим за роботу над вирішенням проблем, пов’язаних з децентралізацією. А працювати є над чим. Вже сьогодні треба прорахувати, як жити завтра в нових умовах, що буде з нашими медичними закладами, школами, прислухатись до думки фахівців, як і з ким краще об’єднатись, вивчити та врахувати досвід вже створених і діючих ОТГ, аргументовано провести роз’яснювальну роботу серед людей з урахуванням їхніх пропозицій та намірів.

Але ж як зрозуміти позиції Шаболтасівського та Авдіївського сільських голів, які в розмові з головою райдержадміністрації заявили, що не хочуть до Сосницької громади, а хочуть до Понорницької. На виборах до Понорницької громади Авдіївський сільський голова був кандидатом на посаду голови Понорницької громади. А ось уже в газеті «Вісті Сосниччини» від 21 грудня в статті «До кого приєднатися Шаболтасівці» голова цього села прогнозує, що «якщо на рівні області буде прийнято рішення про приєднання Авдіївки до Понорниці, то в нас залишається два варіанти – або Понорниця або Новгород-Сіверський».

А ось ще одна публікація в газеті після невдалої спроби сільського голови стати очільником Понорницької громади. На запитання кореспондента: «Може, ще раз спробуєте, коли приєднаєтесь до Понорниці?» голова дав категоричну відповідь: «Ніхто до Понорниці приєднуватися не буде».

Тож, шановні, де ж ви справжні і куди маєте намір приєднатися до Авдіївки, до Сосниці, до Понорниці, до Новгород-Сіверського чи ще куди? Давно б пора визначитись вам, або людям стосовно вас. А поки, що гасло «Будемо триматись до останнього» найбільше підходить до вибраної вами позиції.

Зараз читають

Пам’ять народна жива

Все далі відходять грізні і важкі роки Другої світової...

Ой, ти, бульбо крохмалиста, з чим тебе ми будем їсти?

Цьогорічний урожай картоплі одних порадував, а інших навпаки –...

У Сосниці стартує Школа Амбасадорів

В рамках організації туристично-інформаційного центру було запущено новий проект...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано