Борщівник – небезпечний і підступний

В останні роки наші угіддя, узбіччя доріг, береги річок і каналів густо вкриті масивними зонтичними рослинами висотою 3-4 м. Діаметр суцвіття становить близько 80 сантиметрів, а товщина стовбура – як у молодого деревця.

Це борщівник Сосоновского. Навіть незначні контакти з ним приведуть до істотних опіків шкіри. Рани важко гояться, залишаючи «на пам’ять» великі темні плями.

Родина зеленого агресора – Кавказ. У післявоєнний період його завезено в Україну і Росію як хороший медонос і унікальну кормову культуру. Новосел дійсно давав рекордну кількість їжі для ВРХ.

Оскільки сік рослини токсичний, то вже тоді селянам рекомендували працювати в захисному одязі. Зелень же згодовували тваринам тільки в якості силосу.

Однак від такого раціону молоко корів набувало гіркуватого присмаку. Тому незабаром господарники почали позбавлятися від іноземця. Але вигнати його не вдалося. Багаторічник здичавів і швидко розсіювався, завойовуючи нові території. Таким чином Українці і Росіяни отримали надзвичайно живучий і шкідливий бур’ян.

Особливо небезпечний борщівник під час цвітіння (кінець червня-липень). Тоді стебла і листя містять багато фурокумаріни, яка під впливом сонячної енергії тягне дуже сильні подразнення. У той же час можливі підвищена температура тіла і нудота.

Підступність в тому, що відразу після контакту з рослиною ви не відчуєте жодних тривожних симптомів. І тільки через кілька годин (а іноді і діб) почнеться реакція. Спочатку червоніє шкіра, потім виникають біль, набряки, з’являються пухирі, наповнені світлою рідиною. Вони будуть рости, охоплюючи все нові ділянки тіла. У хворих на астму ймовірні напади задухи.

Виїжджаючи на природу, будьте обережні при зустрічі з «кавказцем». Особливо слід берегти дітей, які страждають частіше.

Якщо краплі соку все ж потрапили на вас, щось не розтирайте, а акуратно промокніть серветкою або носовою хусткою. Уражене місце закривають від світла кількома шарами марлі. Будинки ретельно промийте спиртом або водою з милом і знову заховайте під бинт.

У важких випадках необхідно звернутися до лікаря, який акуратно розсіче міхур, випустивши рідина. Рану змащують зеленкою (а не йодом, так отримаєте подвійний опік).

З небажаним гостем ведеться активна боротьба. Робити це складно, адже він надзвичайно живучий, зростає на одному місці 7-8 років, відзначається сильним імунітетом до гербіцидів.

Краще винищувати самосіви, не допускаючи цвітіння. Зокрема, навесні молоді пагони у фазі розетки охоче їдять корови, вівці, коні.

Також систематично проводите підкоси (дотримуючись правил техніки безпеки). Ще ж доцільно підрізати кореневу шийку (на глибині 8-12 сантиметрів). Згадані дії виснажують борщівник. Примірники, які протягом кількох років не цвіли, пропадуть.

Зараз читають

Терміново для тих, хто має городи біля ФГ «Хутірське» та очисних споруд

Шановні жителі громади! Просимо ТЕРМІНОВО до 25 лютого 2021 року...

Найбільше молока виносить сосничанин Петро Федосенко

У Сосниці єдиний молокоприймальний пункт і він працює від...

Сосницька лікарня подає три пакети послуг

З квітня починається реформування вторинної ланки охорони здоров’я. Зміни...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано