Борщівник – небезпечний і підступний

В останні роки наші угіддя, узбіччя доріг, береги річок і каналів густо вкриті масивними зонтичними рослинами висотою 3-4 м. Діаметр суцвіття становить близько 80 сантиметрів, а товщина стовбура – як у молодого деревця.

Це борщівник Сосоновского. Навіть незначні контакти з ним приведуть до істотних опіків шкіри. Рани важко гояться, залишаючи «на пам’ять» великі темні плями.

Родина зеленого агресора – Кавказ. У післявоєнний період його завезено в Україну і Росію як хороший медонос і унікальну кормову культуру. Новосел дійсно давав рекордну кількість їжі для ВРХ.

Оскільки сік рослини токсичний, то вже тоді селянам рекомендували працювати в захисному одязі. Зелень же згодовували тваринам тільки в якості силосу.

Однак від такого раціону молоко корів набувало гіркуватого присмаку. Тому незабаром господарники почали позбавлятися від іноземця. Але вигнати його не вдалося. Багаторічник здичавів і швидко розсіювався, завойовуючи нові території. Таким чином Українці і Росіяни отримали надзвичайно живучий і шкідливий бур’ян.

Особливо небезпечний борщівник під час цвітіння (кінець червня-липень). Тоді стебла і листя містять багато фурокумаріни, яка під впливом сонячної енергії тягне дуже сильні подразнення. У той же час можливі підвищена температура тіла і нудота.

Підступність в тому, що відразу після контакту з рослиною ви не відчуєте жодних тривожних симптомів. І тільки через кілька годин (а іноді і діб) почнеться реакція. Спочатку червоніє шкіра, потім виникають біль, набряки, з’являються пухирі, наповнені світлою рідиною. Вони будуть рости, охоплюючи все нові ділянки тіла. У хворих на астму ймовірні напади задухи.

Виїжджаючи на природу, будьте обережні при зустрічі з «кавказцем». Особливо слід берегти дітей, які страждають частіше.

Якщо краплі соку все ж потрапили на вас, щось не розтирайте, а акуратно промокніть серветкою або носовою хусткою. Уражене місце закривають від світла кількома шарами марлі. Будинки ретельно промийте спиртом або водою з милом і знову заховайте під бинт.

У важких випадках необхідно звернутися до лікаря, який акуратно розсіче міхур, випустивши рідина. Рану змащують зеленкою (а не йодом, так отримаєте подвійний опік).

З небажаним гостем ведеться активна боротьба. Робити це складно, адже він надзвичайно живучий, зростає на одному місці 7-8 років, відзначається сильним імунітетом до гербіцидів.

Краще винищувати самосіви, не допускаючи цвітіння. Зокрема, навесні молоді пагони у фазі розетки охоче їдять корови, вівці, коні.

Також систематично проводите підкоси (дотримуючись правил техніки безпеки). Ще ж доцільно підрізати кореневу шийку (на глибині 8-12 сантиметрів). Згадані дії виснажують борщівник. Примірники, які протягом кількох років не цвіли, пропадуть.

Зараз читають

Рейтинг шкіл Сосницької громади та району

Спеціалісти інформаційного освітнього ресурсу «Освіта.UА» склали рейтинг шкіл України...

У Сосниці відбулось довгоочікуване свято танців

Участь у «Танцях із зірками» брали 9 танцювальних пар....

Святкуванню дош не завадив

«Благословенний будь, мій краю, моя земля, мій дивосвіт. Сьогодні...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Вам також може сподобатисяПОВ'ЯЗАНІ
Вам рекомендовано